Masters.cz :: RC modely aut :: RC auta, RC technika, Novinky, Tuning :: Fotogalerie, Vlastní poznatky
www.euautodily.cz

Víska u Frýdlantu - závod modelů micro - report

V sobotu 17.10.2009 i přes sněhovou kalamitu v Liberci a Jablonci byla ve Vísce u Frýdlantu v Čechách zahájena další zimní sezóna závodů on-road modelů 1/18. K volnému závodu se sešlo deset jezdců a tak i přes jistý pokles zájmu o osmnáctiny v Čechách lze konstatovat, že tady u nás to snad zatím neumře.....

Celý závod se nesl v poklidné atmosféře bez spěchu a stresu. Bylo tak dost času na ladění modelů, zkoušení pneu a hledání formy z loňské zimní sezóny. Jelikož se u nás jezdí pouze zimní část sezóny, tak někteří jezdci prakticky půl roku na svoje RC autíčka nesáhli. Jiní účastníci přes léto jezdí kategorie Off-road 1/8 a tak jsem byl zvědav, jak to bude na dráze s výkony jezdců vypadat.

Celkově jelo sedm modelů zařazených do kategorie OPEN18 a tři jezdci v kategorii Stock180. Jelikož je ale maximum modelů na trati v rozjížďce šest a jezdíme společně, bylo jasné, že jeden výkonější model skončí ve skupině s motoricky slabšími. Černého Petra si nakonec přivlastnil Tomáš Culka, který se propadl do béčka zejména díky slabší předstartovní přípravě. Naopak historický okamžik, tedy start mezi šesticí rychlých modelů, zažil Pepa Punčochář, který tak zahájil svoji druhou sezónu s Rc auty s motorem řady 370. Jak ale sám po odjetí finálovek přiznal, vrací se od přístího závodu k motoru řady 180, jelikož ještě prý čas neuzrál ...

Je to tak, výkonnější model a silný motor rozhodně není zárukou úspěchu a Pepu "na dálku" z béčka porazil jeho syn právě se stoosmdesátkou. K úspěchu s rýchlým vozem přeci jen vede dlouhodobější cílevědomé snažení a jednoznačně to dokázali ostatní "služebně starší" jezdci. Průběh závodu byl nakonec velmi vyrovnaný a i když to celkové výsledky zcela neobjasňují, bojovalo se až do posledních sekund. Ozdobou byl souboj Harryho Macourka s Honzou Hujerem a Petrem Culkou. Petr Culka ovšem slibnou pozici na startu finálovek (kvalifikace mu sedla skvěle) nezúročil jelikož po výměně ojetých mechovek už model nevyladil k optimálnímu výkonu a tak se musel spokojit s horším výsledkem. Jindra Klíma jel také velmi slušně a i přes půlroční pauzu se dostával rychle do opravdu dobré formy. Přestože Jindra zajížděl prakticky nejrychlejší best lapy ze všech účastníků, na vítězství to nestačilo jelikož příliš často chyboval a na osmnáctinové trati délky cca 45 metrů v šesti jezdcích prostě každá chyba stojí mnohem víc než kolik se dá nasbírat nájezdem několika rychlých kol. Nicméně pokud se Jindra zklidní bude jistě brzy pravidelně sahat po vítězství. Velmi zajímavé výsledky dosahuje určitě Harry, jelikož mezi nejrychlejšími jezdci nedává mnoho best lapů, ale zato jezdí hlavou a příliš nechybuje je nenápadným, ale stabilně jezdícím pilotem. Až se mu ještě podaří zrychlit (jeho M18pro v konverzi ALSracing - Mongoose rozhodně ještě není co do jízdních vlastností vyladěna na maximum), bude i on velmi těžkým soupeřem pro kohokoliv. Náladu si také po nevydařené kvalifikaci spravil v béčku jedoucí Tomáš Culka, kterému jeho výkon nakonec vynesl skok na slušné páté místo. Opravdu vrchovatý příděl smůly a potíží si tentokráte vybral Radim Lorenc, který více šrouboval než jezdil. Pochvalu určitě zaslouží Adam Počinek, který na svých prvních závodech v životě nejel vůbec špatně a pokud ho autíčka chytnou (jel se zapůjčeným modelem) rozhodně může pomýšlet na lepší výsledky. Pro mne jednoznačně největším překvapením byl výkon mladého Punčocháře, který až se více uklidní bude jistě bojovat ve stock kategorii o prvenství a nepochybně bude určitě v budoucnu rychle postupovat k silnějšímu pohonu.

Konečné pořadí bylo následující:

1. Luděk Aschenbrenner 135 kol (Speed 370, konverze ALSracing pro Xray M18, Lipol)

2. Jindřich Klíma 129 kol (Tekin 5500, Konverze ALSracing pro Xray M18, Lipol)

3. Harry Macourek 127 kol (Novak Mongoose 13,5T - Konverze ALSracing M18pro, Lipol)

4. Jan Hujer 126 kol (Tekin 6800, Xray M18pro, lipol)

5. Tomáš Culka 121 kol (Tekin 8000, Xray M18pro, lipol)

6. Petr Culka 118 kol (Tekin 8000, Xray M18pro, 4článek NiMh V-tec 1600)

7. Tomáš Punčochář 100 kol ("180" Nanda NRX18 v Tuningu ALSracing, 5článek NiMh)

8. Pepa Punčochář 88 kol ("370" Xray M18pro, 5článek NiMh)

9. Adam Počinek 61 kol ("180" Nanda NRX18 v Tuningu ALSracing, 5článek NiMh)

10. Radim Lorenc 35 kol ("180" Nanda NRX18 v Tuningu ALSracing, 5článek NiMh)

Závěrem ještě pár slov k technice. Petr Culka jel zajímavý experiment. Tekin combo s motorem 8KV je se standartním napájením na takto malé trati naprosto nevyužitelný pohon a tak zkusil čtyřčlánek klasických NiMh článků. Dle jeho slov a konec konců i dle výsledku (minimálně v kvalifikaci jel výborně) mu tento pohon sednul a mohl konečně pustit 100% plynu. To, že na osmnáctinové trati není nezbytně potřeba střídavý pohon, je již vcelku známý fakt a dnes se to opět potvrdilo. Určitě také stojí za povšimnutí dominance konverzních setů ALSracing nad standartními pročky a to dokonce i v laminátových levnějších provedeních. První tři obsazená místa (tři různé varianty) hovoří za vše. Opět se také potvrdilo, že Nanda je vhodným modelem především pro začínající jezdce díky své odolnosti a finanční nenáročnosti.

A to je pro dnešek asi vše, těším se na další závod, kterým bude ostrý start zimního seriálu a doufám, že se nás tu sejde pokud možno o nějaké další osmnáctináře více. Ještě také přikládám pár momentek ze závodu pro představu, jaký okruh jsme dnes jeli.

Obrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galerii
DJI drony a nejen to
Kontakt

E-mail a další potřebné informace jsou uvedeny v rubrice Editorial

Reklama
smartwear.sk
Víťa Černík fotograf
jsme s vámi již 10 let
YT kanál Igor Vlahovič
Krátké zprávy

01.11.2019 - Dovoluji si Vás pozvat na historicky první závod o putovní pohár Trialu Brno.Neděle 3 listopadu 9 00 Závod proběhne dle stávajících pravidel. Klasicky občerstvení jen vlastní, možnost uvařit kávu, čaj, grog. Nenechte si ujít jedinečnou možnost vyhrát Brněnský putovní pohár Trialu Brno. Bude potřeba píchat branky, tak přijďte trošku dříve.( kdo dřív přijde, ten dřív mele, čili dřív píchá.)
- Jiří Groch -


04.10.2019 - POZOR !!! Závod MJS Cup se s ohledem na počasí posunuje na neděli 6.10.2019 !!! Díky za pochopení.
- Marek Sova -


06.09.2019 - Pozor. Závod MJS Cup se přesouvá že soboty na neděli s ohledem na vývoj počasí.
- Igor Vlahovič -


18.05.2019 - 25.5.2019 proběhne po delší době prezentace RC modelů pro děti v obci Hvězdlice. Bližší info o přípravě modelů později. Snad bude přát počasí. A pak v neděli 26.5.2019 závod MR Cup v Brně a online report.
- Igor Vlahovič -


02.05.2019 - Do kalendáře závodů přidány termíny seriálu MJS Cup, který se jede v Brně Bosonohách
- Igor Vlahovič -


zobrazit starší > >
©   M A S T E R S . C Z   |   developed by: leonix s.r.o.

Reichard modelsport