MČR LS EKO, TC a MČR 1/8IC online report

Včerejší závod MČR Porsche , kde je generálním sponzorem CERTINA společně s KL Shop, jsem musel vynechat pro rodinné důvody (hromadná nemoc). Situace se nakonec zlepšila a tak jsem dnes zde na dráze ve Slavkově u Brna. Dnes se jedou hned dva závody.

Jednak MČR LS Onroad v kategoriích EKO a TC. A kromě toho po hodně dlouhé době také MČR 1/8IC. A to už tu dlouho nebylo.

Počasí není po ránu nic moc. Lehce poprchává a dráha je vlhká. Včera se jelo na pneu A, jak jsem zjistil. A prý to fungovalo. Dnes jsem na to zvědav já.

Depa jsou již obsazena a jezdci ladí modely. Bude se dnes chvíli čekat, aby se mohlo počasí vyvinout. Mělo by být později lépe.

Prezentace již začala. Jezdci obou kategoriích se mohou přihlašovat.

Výsledky obou kategorií můžete sledovat ZDE.

Především osmičky dnes budou zajímavým zpestřením závodního dne. Vypadá to start 9. modelů. Igor Lipták na startu také nebude chybět.

A i v kategorii LS máme novinku. Dnes jede s modelem Míry Jurenky mladý junior Libor Lukášek. Pod vedením Míry Jurenky již nyní krouží a učí se stopu. Dnes je to tedy jeho premiéra v LS.

""

Libor Lukášek. Poprvé na startu velkých měřítek. Držme mu palce.

Já jsem nastartoval Porsche a vše se jeví jako plně funkční. Od Dušana Bayera jsem si nechal poradit a na zadní nápravu jsem dal pneu A. Na přední pojedu použité Bčka. Uvidím, jak bude model sedět. Za malou chvíli jdu na první testík.

Po ránu ovládly dráhu modely 1/8IC. Martin Zvára, Igor Lipták, Jiří Vyšín, David Dohnal a další jezdci se vydali na trať. Mezi nimi občas nějaká ta „pětka“. Nyní to vypadá, že tento den bude patřit osmičkám.

Osmičky nejedou vůbec pomalu a na osychající dráze doslova létají. Já jel se svým Porsche prozatím opatrně (dráha je místy ještě vlhká) a menším modelům nestačil.

A zdá se, že nejvíce „kraválu“ nadělají právě 1/8IC. Vysoký zvuk z jejich motorů je slyšet asi hodně daleko. Pro ilustraci máte níže krátký záznam z ranního tréninku.

Takže v kategorii LS Onroad pojede 13 pilotů, v kategorii 1/8IC pak 9.

Počasí se nám trochu vylepšilo. Snad to bude stále lepší.

V areálu jsem potkal pana Domanského s kolegou. Dnes je tu opět plno. A závod celkově bude hodně zajímavý.

Rozprava ujasnila pravidla u obou kategorií. V kategorii TC 1/5 se pojedou semifinále a 2 končí. 11 jezdců by mělo jet finále A. U obou kategorií se jede A finále na 30 minut. Kvalifikace budou u 1/5 3 plus 10 minut, u 1/8IC pak 3 plus 5 minut.

Pořadí jízd bude: 1/8IC a pak dvě skupiny 1/5 LS Onroad. V 11 zahajujeme závod kategorií 1/8IC. Jak to vypadalo na rozpravě se můžete podívat níže. 1/5 jsou již známé a tak se prostor dal krásným plackám.

Kvalifikace kolo 1

1/8IC – rychlé modely s ječivým zvukem motoru. V této kategorii jedou i nováčci. Igor Lipták zajel BEST LAP a nejlepší výsledek. David Dohnal nakonec startovat nebude. Poškodil model před startem a je dnes nouze o náhradní díly. Miroslav Jurenka zajel druhý nejlepší výsledek a třetí pak Tomáš Svoboda. Podrobnosti na MyRCM na výše uvedeném linku.

1/5 LS Onroad skupina 1 – ani Jan Sonntag tento závod nakonec nepojede. Shořelo mu servo na řízení. Libor Lukášek junior zajel velmi slušný výsledek. Nadělil kolo soupeřům. A to například Miloslavu Pfefferovi.

1/5 LS Onroad skupina 2 – Igor Vlahovič dlouho vedl. Ale pak udělal chybu a několik sekund stál. A to ho stálo lepší výsledek. Pavel Holub dojel se sekundovým náskokem před druhým Igorem. Dušan Bayer ladil model a měl tak menší počet kol v nájezdu. Jiří Vyšín dnes jede model TC a trochu se s ním pere. Dušan Bayer zajel nejrychlejší kolo kvalifikace.

Kvalifikace kolo 2

1/8IC – za prvního Igora Liptáka se zařadil Tomáš Lipták. Míra Jurenka drží třetí pozici a těsně za ním pak Tomáš Svoboda. Jiří Vyšín skončil jízdu v 8. kole.

1/5 LS Onroad skupina 1 – Miloslav Pfeffer jízdu nyní nedokončil do konce. Vilém Augustýnek občas havaroval. Souboj Mikulec / Lukášek skončil lépe pro Tomáše Mikulce. Chyba Libora Lukáška jej stála první pozici. Oba nájezd 21 okruhů.

1/5 LS Onroad skupina 2 – zde proběhl velmi těsný souboj mezi Igorem Vlahovičem a Dušanem Bayerem. Oba dojezd v jednom kole, v jedné sekundě. Igor o krapet lepší. Jiří Těhník také stlačil kolo pod 29 sekund a dojel třetí.

Poměrně těsné rozestupy na prvních místech. Vozy Porsche dominují.

Kvalifikace kolo 3

1/8IC – velmi těsné výsledky na prvních 4. místech. Igor Lipták nedává nikomu šanci. Ale lepší výsledek zajel Tomáš Svoboda. Martin Zváre st. dokázal také najet 12 kol. Jan Domanský s podvozkem Serpent skončil v sedmém kole.

1/5 LS Onroad skupina 1 – malá účast jezdců. Mikulec skončil velmi brzy. Do cíle dojel Libor Lukášek. Ale zhoršil se v nájezdu. Marian Sedlák byl druhý, co dojel do cíle. A poměrně se prvního Libora držel.

1/5 LS Onroad skupina 2 – protože se model začal Igorovi přetáčet ke konci minulé jízdy, musel Igor otestovat, jak se bude model chovat při jednom předním kole typu B. Igor najel lepší kolo i nájezd. To mu stačí na druhé místo na finále A. Jiří Vyšín změnil model na Porsche a ihned ukázal, kdo je na trati králem. Bude však startovat z poslední pozice. Dušan Bayer bude stát na první pozici. Pořadí na finále máte níže:

Kvalifikace kolo 4

1/8IC – poslední kvalifikace ustálila pořadí na finálovou jízdu dne této kategorie. Tomáš Lipták nyní ukázal roli favorita a má TQ. A jak to tedy bude vypadat na startu finále ?

8 8 VYSIN Jiri Junior 11 5:20.171

Nyní je čas na oběd a potom ihned startujeme obě finálové jízdy. Nejprve se pojede LS Onroad a pak 1/8IC.

Finále MČR LS Onroad TC a EKO

TQ Dušan Bayer. Po startu se ujal Dušan vedení. Ale brzy jej i Igora Vlahoviče dojel a předjel Jiří Vyšín. Ten opět výborně až do cíle. Dušan měl problémy s RC soupravou a snažil se udržet druhou pozici. Tu ztratil několik minut před koncem jízdy. Skončil tedy třetí. Igor Vlahovič nakonec druhý. Model jej poslouchal výborně až na jedno místo, Kde se snažil přetáčet. Ale i klidnější jízdy se vyplatila. Stačilo jet stopu. Kolegové pouštěli vzorně. Na dalších místech také probíhaly souboje. Lukášek vs Dušánek. Oba v jednom kole. Jiří Těhník finále nedokončil. Každopádně pro Libora Lukáška to byl povedený start na prvním závodě LS Onroad.

Finále MČR 1/8IC

TQ Igor Lipták. První start se nepovedl – ulité starty a také nehody. Zde na to zřejmě doplatil Tomáš Lipták, který v opakovaném startu ihned opustil dráhu napravo. Start i část finále včetně tankování je natočeno. Napětí bylo cítit každou chvíli. Ve vedení Tomáš Svoboda. Pak se do vedení dostal Igor Lipták. Tomáš Svoboda bojoval s Mírou Jurenkou o druhou pozici. Mezi nimi byl minimální rozdíl. Pak do souboje zasáhl Martin Zvára st. Ten se dostal na třetí místo a Míru Jurenku posunul o pozici vzad. Finále ? Ano – plné zvratů.

8 6 LIPTAK Tomas 0 0:00.000

Počkáme si na vyhlášení výsledků.Počasí nakonec krásné a příjemné. Dvě kategorie, stupně vítězů. Vítězové i poražení. Takové jsou každé závody. Ty nejlepší máte v galerii. Jednak vítěze MČR LS Onroad a také MČR 1/8IC.