RC Rally Brno – II. BlackBoard Rally

Antonín "TonyLee" Hráček

<p>
Název této soutěže loni přesně odpovídal &#8211; rovné černé asfaltové hřiště. Letos už tomu
tak nebylo. Byla přistavena dlouhá šotolinová pasáž, kde měly RZ přes 600 m, ta nejdelší
dokonce 850 m. Tento <!– separe –>závod byl ojedinělý kvůli několika dalším věcem. Byl dvoudenní,
jely se poprvé noční RZ a měl skvělé zázemí. Abych to trochu rozvedl, tak dvoudenní
závody jsou vždy spojené s otázkou jídla, pití a přespání. Tohle všechno bylo vyřešeno
opékáním selete, dvěmi bečkami piva a přespat se dalo buď na hřišti ve stanu nebo na
žíněnkách v tělocvičně. Tam se zároveň mohlo jít na WC nebo dokonce do sprchy, což je
věc velice nadstandardní, obzvlášť když celý den praží oskar. Takové zázemí není ani na
onroadových závodech. Za tohle patří pořadatelům velký dík.
<p>
Ale teď k samotnému závodu. Startovka nebyla zcela zaplněná (31 posádek), ale o to byla
kvalitnější. Borce z místních šampionátů (Rally Brno, RC Tábor a Intercup) doplnili závodníci
až z Liberce a to ne ledajací. Všichni tři se umístili do 5. místa. Od začátku se na špici
usadili David Broučil, Petr Pavlát a David Homolka. Ten je znám svou dravou jízdou dveřmi
napřed, díky čemuž má hodně fanoušků v obecenstvu. Další borci, kteří se snažili udržet na
špici a zajížděli RZ do pátého místa byli Marek Střihavka, Michal Oppitz, Jiří Veselka a
Antonín Hráček. Páteční rozjíždky probíhaly tak nějak standartně, od rána se čepovalo pivo
a selátku už se začlo opékat do zlatova. Hřebem dnešního dne měly být noční rychlostní zkoušky.
Na ty si každý měl doma nachystat osvětlení vozu, protože se mělo jet opravdu ve tmě. Start
první noční byl stanoven na 22:00 a všechny stany musely zhasnout své osvětlení. Na kraji
hřiště svítila pouze jediná pouliční lampa. Všichni měli obavy, jak se pojede pouze s rampou
na vozu, ale díky trati na hřišti nalajnované vápnem to bylo celkem v pohodě. Viditelnost
byla menší, ale při hlubokém soustředění na jízdu se dalo jet téměř stejně rychle, jako za
světla. Horší to ale bylo na šotolině. Tam lajny vidět nebyly a tam se teprve ukázalo, jak
si kdo splnil domácí úkol se světly. Dodatečně bylo ustanoveno, že každý musí mít s sebou
na trati navigátora, který bude zároveň při kolizích spravovat trať. Následovala krátká
pauza na další porce selátka a druhá noční RZ odstartovala ve 23:20. Obě zkoušky měly na
prvních sedmi místech stejné pořadí: Broučil, Střihavka, Pavlát, Homolka, Veselka, Hráček,
Oppitz.
<p>
Druhý den byl ve znamení Davida Homolky. Po první ranní RZ se ocitl na pátém místě, ale
potom se v něm něco probudilo a přijel si pro vítězství v pěti zkouškách. Celkově tedy skončil
na druhém místě a je právem největší hvězdou závodu. Zazářil také nenápadně jedoucí Čeněk
Brychta, který si dojel pro první, ve tvrdé konkurenci velice zasloužený, bod, když dokázal
dvakrát zajet čtvrtý nejrychlejší čas v RZ.