Masters.cz :: RC modely aut :: RC auta, RC technika, Novinky, Tuning :: Fotogalerie, Vlastní poznatky
www.euautodily.cz

Příběh redaktora Ajgora, díl 6.

Hlavní foto

Závod ve Svitavách v rámci seriálu Xray Challenge Morava byl roce 2007 na konci sezóny poslední, kdy jsem ještě staroval s modelem XRAY T2 007 v kategorii OPEN. Časté komplikace s přemotorovaným monstrem v podobě časté výměny řemínků, obutí a dalších věcí jsem se rozhodl ukončit závodění v kategorii 1/10.

V tu dobu už jsem se dosti věnoval měřítku 1/18 a vlastnil již model Xray M18 PRO. A tak na posledním závodě Xray Challenge Morava v září jsem již nenastoupil v OPEN 1/10, ale již v Micro. Na první ostrý závod jsem si připravil model Xray M18 PRO s 6ti článkem NiMh, motorem 300, převodem 42/23 a karoserií Dodge Stratus. Měl jsem již určité zkušenosti s bezdušovým obutím. A tak jsem část závodu odjel na vlastoručně vyrobených pneumatikách. Ale díky nízké teplotě jsem na finále nasadil kola mechová typu Xray. Na tomto závodě jsem bojoval o stupně vítězů s Lukášem Diblíkem, Milanem Parákem. Oba soupeři jeli svoje stroje 2WD vlastní konstrukce a já model 4WD. Nakonec jsem skončil druhý a byl to můj první úspěch v kategorii Micro. A jak to tenkráte na závodě vypadalo a jak vše probíhalo vám přináším v následujících řádcích:

"A je to tady.... První závod s podvozkem XRAY M18 Pro na asfaltu. Já zapřisáhlý odpůrce ježdění tohoto modelu jinde než na koberci... Ale změna je život. A zkouška, jak na tom budu na novém povrchu je zcela nové poznání. Přestup s kategorie 1/10 do 1/18 je nový směr mého RC modelaření.

A tak jsem poslední závod jedu právě MICRO 1/18. Volná pravidla, doba jízdy 6 minut. A já testuji pneu. Mým úkolem je na směsi pneu (stejná vpředu i vzadu stejná šíře), odjet celý závod. A zkusit, jak na tomto prototypu budu úspěšný.

Ano 8 jezdců přihlášených v této kategorii. Celkem slušná účast. Já nováček, ostatní už mají velké zkušenosti. Lukáš Diblík a Parák Milan přijíždí bojovat o celkové první místo v kategorii. Další jezdci Pavlovec Tomáš, Pavlovec Jiří, Kmoníček Jiří, Pekař Zdeněk sen. a nestárnoucí Hrnčíř Jan. Tak tito jezdci se pokusí bojovat o místa na bedně. Technika je různá. Střídavé motory (Lukáš, Milan, Jirka Pavlovec), stejnosměrné motory XRAY 370 (Igor), SPEED 300 (Jirka Kmoníček), baterie 6čl, lipo baterie (Lukáš) atd. O technice napíše článek Lukáš. Je vtom odborník narozdíl ode mne. A on sám se nemalou měrou zasloužil o rozvoj této kategorie.

Počasí má být slunečné, ale je jen tak do 9:30. Pak se zatahuje a ochlazuje se. Rozjížďky začínají a já jsem zvědav na adhezi mých gum. Rozjížďy jsou tři. Výsledky nemám u sebe a tak budu vařit trochu z vody. První vyhrává Lukáš. Druhou si pamatuji že já a plynulou jízdou mám dojezd 6.10. Třetí zajíždí Lukáš tuším 6:16. Milan má problémy s počítáním čipu. Takže moc do TQ nezasahuje. Ani Jirka Pavlovec se střídavým motorem nezajíží, to co si přeje. Tomáš Pavlovec bojuje s technikou, střídá Skalpel se 4WD Xray. A neví u čeho zůstat. Pan Hrnčíř a pan Pekař sen. jezdí svoji rekreační jízdu, která dalším způsobuje nemalé problémy při předjíždění. Člověk si myslí: velká dráha = hodně místa na předjetí... Ale opak je pravdou.

A tak po všech třech jízdách je finální postup na prvních třech místech Vlahovič Igor (TQ), Lukáš Diblík a Pavlovec Jirka. Milan až z 5té pozice se musí prokousávat dopředu startovního pole.

Do této doby jedu nikoliv mechy, ale prototyp pneu MW Tires. Dokonce na nich zajíždím v rozjížďce nej kolo. Mám z toho dobrý pocit.

Do této doby jedu nikoliv mechy, ale prototyp pneu MW Tires. Dokonce na nich zajíždím v rozjížďce nej kolo. Mám z toho dobrý pocit.

Round 1: Start se povedl a já jedu jako první. Bohužel už je větší zima a tak auto dostává smyk a trvá tři kola, než se gumy chytnou. Toho využívá Lukáš Diblík, Jirka Pavlovec i jeho syn Tomáš a mizí mi z dohledu. navíc začínám mít pocit, že model při rozjezdu cuká a je neklidný. A tak s ním bojuji a pak mi pastorek úplně odchází. První dojíždí Lukáš Diblík (24 kol, 6.08.593), druhý Pavlovec Tomáš (23 kol, 6.10.904). Třetí Pavlovec Jirka (22 kol, 6.11.736). Nej kolo této jízdy Lukáš 14.795.

Round 2: Měním pastorek na 42/23 a obouvám mechy. Uznávám, že na gumy už je opravdu zima. Start je vynikající. Model sedí na 100% a mohu se do toho opřít. Lukáš je ale výrazně rychlejší. Udělal setup modelu a regulátoru a kombinace střídavého motoru a lipo baterií dělá divy. Jede velmi rychle a agresivně. Předjíždí mě a já se ho tak tak držím s 2 sec. ztrátou. Pak ale chybuje a já začínám boj s Milanem. Ten po dosažení náskoku (po mojí chybě) zvolňuje tempo a já ho dojíždím a 1. minutu před koncem časového limitu ho málem předjíždím. Ale vyhrává Milan (24kol, 6.14.901), druhý já (23 kol, 6.02.837) a třetí Lukáš (23 kol, 6.04.855). Nej kolo této jízdy Lukáš 14.650.

Round 3: Start se mi opět povedl na výbornou a po kolizích za mnou získávám docela slušný náskok. Ale těsně před koncem chybuji v šikaně a na první místo se dostává Lukáš. Sice na něj ještě zkouším útočit, ale nedokáži to. Jsem na konci v kleštích dvou dvoukolek. Přede mnou Lukáš, za mnou Milan o kolo zpět. Dojezd je následující: Lukáš (24 kol, 6.14.931), Igor (23 kol, 6.00.749), Milan (22 kol, 6.02.323). Potom Pavlovec Tomáš, který neukázal svoji super jízdu z prvního finále. Za ním pak Jirka Kmoníček, Pavlovec Jirka, Pekař Zdeněk a ukončuje to pan Hrnčíř. Nej kolo této jízdy 14.544 Lukáš. Já 14.611.

Celkový výsledek na prvních třech místech :Lukáš, Igor a Milan.

Jak je vidět, Lukáš a jeho technika mají něco do sebe. Napovídají tomu výsledky i nej kola. Milan je to samá jen nemá lipo baterie. Ale i s motorem 370 se dá na 4WD podvozku obstát na poměrně dlouhé a velké trati jako je Blansko. Ale chce to bezchybnou a přesnou jízdu. Kdyby nebylo mojí chyby, mohl jsem být na tom lépe. Ale to je krása a vyrovnanost této kategorie. Jedna chyba a už jo těžko napravujete. Skoro jako v 1/10.

Pro mne to byl test pneumatik. Na teplý asfalt a trénink dobrá volba. Ale na studený asfalt jedině mechová kola. Na ty je 100% spolehnutí. Ale kombinace soft vpředu i vzadu stejné šířky se mi jeví jako dobrá volba. Není nutné dávat hard směs dopředu, která mizí jedním mávnutím ruky. Na koberec 20.10.2007 budu mít na zkoušku opět pneu a budu testovat přilnavost na koberci. Ale asi přijdou na řadu mechy v kombinaci soft (zadek) a hard (předek). Ale to vše až 20.10.2007. Zatím naschle u dalších závodů této kategorie. Nyní budete číst články o této kategorii velmi často. Stává se pro mne prioritou. "

Na tomto závodě jsem se více poznal s jezdci této kategorie. Někteří jako já také jezdili kategorii 1/10 ET. Na tu dobu byla skupina jezdců této kategorie celkem početná a v pozdějším období jich ještě přibývalo. Ale to až v dalším díle, kde se podíváme na kobercovou sezónu 2007/2008. Stalo se tam mnoho zajímavého. Foto je ilustrativní z GP Třebíč, Xray Challenge Svitavy a Blansko.

Obrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galerii
DJI drony a nejen to
Kontakt

E-mail a další potřebné informace jsou uvedeny v rubrice Editorial

Reklama
smartwear.sk
Víťa Černík fotograf
6S FULLFPV Drone Parts
YT kanál Igor Vlahovič
Krátké zprávy

01.11.2019 - Dovoluji si Vás pozvat na historicky první závod o putovní pohár Trialu Brno.Neděle 3 listopadu 9 00 Závod proběhne dle stávajících pravidel. Klasicky občerstvení jen vlastní, možnost uvařit kávu, čaj, grog. Nenechte si ujít jedinečnou možnost vyhrát Brněnský putovní pohár Trialu Brno. Bude potřeba píchat branky, tak přijďte trošku dříve.( kdo dřív přijde, ten dřív mele, čili dřív píchá.)
- Jiří Groch -


04.10.2019 - POZOR !!! Závod MJS Cup se s ohledem na počasí posunuje na neděli 6.10.2019 !!! Díky za pochopení.
- Marek Sova -


06.09.2019 - Pozor. Závod MJS Cup se přesouvá že soboty na neděli s ohledem na vývoj počasí.
- Igor Vlahovič -


18.05.2019 - 25.5.2019 proběhne po delší době prezentace RC modelů pro děti v obci Hvězdlice. Bližší info o přípravě modelů později. Snad bude přát počasí. A pak v neděli 26.5.2019 závod MR Cup v Brně a online report.
- Igor Vlahovič -


02.05.2019 - Do kalendáře závodů přidány termíny seriálu MJS Cup, který se jede v Brně Bosonohách
- Igor Vlahovič -


zobrazit starší > >
©   M A S T E R S . C Z   |   developed by: leonix s.r.o.

Reichard modelsport