Xray Challenge Morava 7. 3. 2009

<p>
Ještě že jsou ty závody v zimě na koberci. Deštivý den, ještě zima. Ale máme tu sobotu a další
Xray Challenge Morava v Brně. A opět velká účast a navíc na tomto závodě i kategorie 1/12.
<p>
Dráhu tentokráte měl Martin <!– separe –>Kořínek předem načrtnutou a tak stavba probíhala v jeho stylu – precizní
pokládání latěk a pokliček. Koberec byl i vysán, takže po ránu modely čisté. Dráha měla dobrý tvar,
jezdci si myslím, mohli být spokojeni.
<p>
Depa závodníků byla opět na stejných místech, už je to zde zvykem. Už večer před závodem se objevovaly
tabulky s nápisy jmen. Každý ne svoje místo. A v jakých kategoriích se dnes soutěžilo ? Nic nového… Navíc dnes i 1/12…
<p>
Při ranní rozpravě se řešily obvyklé zvyklosti a také mimo jiné i možnosti slavnostního vyhlášení
výsledků zimní sezóny. Vypadá to zatím na termín dvojzávodu v Blansku. Ale je to ještě v řešení a záleží
na jezdcích samotných.
<p>
<b>FORMULE</b>
<p>
V rozjížďkách se ujal vedení Mirra Dolanský s nájezdem 26. kol. O kolo méně potom Martin Bábovský
s Ríšou Granátem (oba 25 kol). Dále pak Lukáš Vopat, Jirka Kunz a Jirka Groch. Ale další jízdy budou
následovat.
<p>
Hned v druhé jízdě Mirra opět vedl tuto jízdu a dotáhl ji do konce. Ale na druhé místo se propracoval
Ríša Granát před Martinem Bábovským. Pole uzavíral Jirka Groch.
<p>
Třetí kvalifikace byla v režiji Ríši Granáta. Mirra druhý a třetí Martin Bábovský. První tři jmenovaní
najížděli 25 kol stabilně.
<p>
Pořadí na finále bylo následující: Ríša Granát, Mirra Dolanský a Martin Bábovský st.
<p>
<b>Finále: </b> Ve finále Mirra ukázal jak mu jede jeho formule. O další pozice se rozdělili
Ríša a Martin Bábovský.
<p>
<b>STOCK</b>
<p>
Po první jízdě se ujal vedení Roman Kořínek (28 kol). Se stejným počtem za ním Radek Flek a David Čermák.
Z RC klubu Zlín na čtvrtém místě Petr Novotný.
<p>
V dalších jízdách se bojovalo o A finále, ale i o ty další. Dostat se do Ačka není ve stocku žádná
snadná záležitost. Flek Radek pojel například v druhé jízdě Romana Kořínka ve skupině. Romana dokázal
pokořit i David Čermák. Ale i v dalších skupinách kategorie Stock se jelo nadoraz. Krásné nájezdy a těsné
mezi Matějem Kupčíkem, Martinem Bábovským st. a Radou Bryxem ve skupině. Filip Uher celkem vyrovnaně
jel v další skupině. Společně s Jardou Valou a Honzou Štrofem z RC klubu Blansko. Patrik Dworschak zase
soupeřil s Kupčíkem Štěpánem a Jirkou Králem. Nedá se popsat všechno do podrobna. Ale když jsem seděl
před výsledky a psal tyto řádky, piloti stocku hovořili mezi sebou o postupech do finále. A bylo co
poslouchat. Jak špekulovali, co a jak a ve finále potom nevěřili svým očím, kam se posouvali…
<p>
Rozdělení na finálové jízdy na prvních třech místech: D finále: Ivo Štrof, Michael Zagora, Jaroslav
Kopecký. C finále: Tonda Hráček, Bronislav Vykutil, Jirka Král. B finále: Ludvík Kurečka, Patrik Dworschak,
Jakub Cink. A finále: Radek Flek, David Čermák a Petr Novotný.
<p>
<b>Finále A:</b> první tři jezdci 29 kol. Ale z prvního místa se radoval nakonec David Čermák před Radkem
Flekem a Romanem Kořínkem. Čtvrtý dnes Petr Novotný.
<p>
<b>Finále B:</b> tady krásně zajel Ludvíke Kurečka (který má na svém stole v depu stále
neuvěřitelný pořádek).
<p>
<b>Finále C: </b>zde zvítězil Broňa Vykutil před Tondou Hráčkem a Jirkou Králem. Čtvrtý Štěpán
Kupčík.
<p>
<b>Finále D: </b> i zde se bojovalo na ostří nože. Jirka Smékal zvítězil před kolegy z branže Jakubem
Šimurdou a Michalem Vévodou.
<p>
<b>MICRO</b>
<p>
Igor trochu poladil svůj XRAY a první úvodní jízda se mu vydařila. 27 kol za 5 minut jízdy. Za ním Michal
Abrahámek a Ondra Vícha. Čtvrtý po první jízdě Lukáš Diblík. Vít Parák měl technické problémy. 30 jezdců
v této kategorii na tomto závodě je opět hodně vysokou účastí. Dostat se do A finále znamenalo najet
minimálně 24 kol. Zatím není potřeba dělat závěry, protože je kvalifikace před námi. Ale pokud se spojí
rozum s výkonem, pravděpodobně to bude znamenat pokrok a úspěch.
<p>
A jak jsem napsal, tak se stalo. Lukáš Diblík v druhém kole rozjížděk najel 27 kol. Igor ale udržel
druhou pozici celkově před Michalem Abrahámkem a Ondrou Víchou. Hájek Svatopluk ml. vedl druhou skupinu
před Jirkou Pavlovcem a Tomášem Vyletou. Třetí skupina byla ve znamení Ondry Vomlela, Michala Zagory
a dalších jezdců.
<p>
A jak to dopadlo v Micro po rozjížďkách ? C finále: Zdeněk Pokorný, Ondra Vomlel, Martin Myšička.
B finále: Milan Parák, Martin Olma, Pavel Jansa. A finále: Lukáš Diblák, Igor Vlahovič, Michal
Abrahámek. Bude to velmi napínavé.
<p>
<b>Finále A:</b> první jízdu vyhrál Vícha Ondra před Radkem Skopalem a Michalem Abrahámkem. Igor si nedal
do modelu čip a tak po pár kolech ho hlasatel Pavel Magda zpražil zprávou, že nemá předmět doličný tam,
kde má být… A to byl na první pozici. Druhá jízda byla ve znamení Lukáše a jeho 27. kol. Igor dokázal
zajet stejný počet kol s malou ztrátou. Poslední jízda rozhodla o všem. Lukáš potvrdil formu, ale jak řekl,
zadarmo to nebylo. Díky chybě Igora (dojel až 4tý) se před něj dostali Jakub Vícha a Michal Abrahámek. Na
chvíli i Víťa Parák, ale udělal chybu na stejném místě jako Igor a tak pořadí nakonec v A: Lukáš, Ondra a
Michal. Čtvrtý Igor. Vít se vybral smůlu na 100%.
<p>
<b>Finále B:</b>Milan , Milan , Milan…vyhrál B finále. Jel Scalpel a jelo mu to dobře. Ale má cca 3 modely
a už občas neví, kde co má a v jakém je to stavu. Pozor Milane, ať z toho nezblbneš :). Druhý za ním
Martin Olma a třetí Danny Čáslavský. Čtvrtý hezkou jízdou Radim Mader.
<p>
<b>Finále C:</b>Hájek Sváťa ml. jel v tomto finále velmi dobře. Pokořil Vojtu Fleka a Ondřeje Vomlela.
Na čtvrtém místě potom Zdeněk Pokorný.
<p>
<b>OPEN</b>
<p>
Jak ve Stocku tak i zde Roman Kořínek ukázal, že je opět ve formě. 28 kol dokázal najet za 5 minut limitu.
I Radek Flek jel tuto kategorii a byl v těsném závěsu za Romanem. Třetí po první jízdě Michal Nagy.
Mnozí jezdci jeli dvě kategorie a i Petr Novotný testoval svůj model a dovednosti v této super rychlé
kategorii.
<p>
I zde Flek Radek dokázal pojet Romana Kořínka a Michala Nagyho. Všichni 28 kol. V druhé skupině
Petr Novotný také zajel 28 kol a a finále má jisté.
<p>
V Open to vypadalo na finále takto: B finále: Rada Bryx, Patrik Dworschak, David Čermák. A finále:
Roman Kořínek, Michal Nagy a Radek Flek. I zde to bude hezká podívaná. Hlavně v A finále.
<p>
<b>Finále A:</b> Roman Kořínek jezdí stále vyrovnaně a s klidem. Vyhrál A finále před Radkem Flekem
a Michalem Naggy, který jel Tamyia TA05 v úpravě a bezsenzorový systém Tekin. Čtvrtý Slavomír Doubek.
<p>
<b>Finále B:</b> Radda Bryx zajel výborně v tomto finále před Patrikem Dworschakem a Petrem Novákem (ten jel
OPEN myslím poprvé). Čtvrtý v B finále Matěj Bábovský.
<p>
<b>1/12</b>
<p>
Jansa Pavel, Igor Vlahovič, Milan Parák a Mirra Dolanský zkusili změřit svoje síly v této nastupující
kategorii. Pavel ukázal, že závod Czech Masters mu prospěl a jelo mu to velmi hezky. Igor první jízdu
zaspal a tak kroužil jen pro radost a nikam nespěchal. Igor jel ASSO 12R5, ostatní jeli Xray Pan Car.
Milan jako jediný kroužil s podvozkem Corally.
<p>
Jansa Pavel zajel v druhé jízdě kolo pod 10 sekund jako jediný. Ostatní byli celkem vyrovnaní a byl mezi
nimi minimální kolový rozdíl. Igor utrhal hrany mechových kol a bojoval s občasnou neposlušností
šasi. Ale dostal pár cenných rad od Toma Kembitzkého. Uvidíme ve finále.
<p>
Pořadí na finále je následující: Pavel Jansa, Igor Vlahovič, Milan Parák a Mirra Dolanský. Nutno podotknout,
že každý pilot měl jinak výkonný motor.
<p>
<b>Finále:</b>Všechny jízdy s přehledem vyhrál Pavel. Ale boj o místa proběhl v poslední jízdě. Igor
polevil a oba rivalové -Mirra a Milan ho dojeli (tedy za Milana jen Víťa) a Igor havaroval a málem
vymaloval i ostatním. Pořadí tedy Pavel, Milan a Mirra. Igor to trochu pokazil…
<p>
Vyhlášení vyýsledků s dobrými klobáskami jako minule. Poslední závod ukáže konečné pořadí v jednotlivých
kategoriích. Ale nidke není 100% rozhodnuto. A tak nervy budou naplé k prasknutí a snad se
pořadateli podaří zvládnout možnou hustší atmosféru. Ale zatím díky pořadateli a Pavlu Magdovi
můžeme všichni společně poděkovat za plynulý a i klidný průběh závodů Xray Challenge Morava.
<p>
Na závěr, jako obvykle, pár mých zkušeností s modely. ASSO 12R5 jelo skvěle a to i přes podivné nastavení
modelu po shlédnutí modelu od Toma Kembitského. Ale video bude důkazem. S motorem Vortex 6.5 to jelo krásně a bez větších
komplikací. Baterie jsem jel 4200 ORION. Pastorek 24. Motor vlažný po každém dojezdu. Jen zadní mechová
kola se rychle sjela. Ale grip byl super. Ale mazat se musí.
<p>
Xray M18 PRO se systémem Mongoose 8.5 jel skvěle. Být s Lukášem v jednom kole se mi už dlouho nestalo.
Být i chvíli první v prvním finále (ale bez čipu) – krásný pocit. Výkon motoru 210W se dá uřídit. Převod
jsem jel 44/21, kola medium široká vpředu i vzadu a vím hranici otupení předních kol. Potom je grip
ultimátní i při výjezdu a jsem schopen 2WD strojům stačit. Baterie RAY Gold 1110 mAH, 33C. Po jízdě
jsem do nich dostal cca 750 mAh. Program na reglu jsem jel nejdříve mod 1 a potom i 3 v nastavení