Předvánoční Xray Challenge Morava 13.12.2008

<p>
Co se dělo na dalším závodě Xray Challenge Morava v Brně, jaké bylo pořadí v jednotlivých kategoriích a to na dráze podobné té,
která se postavila na Efra GP Praha… Tak to si musíte přečíst celý report.
<p>
O účasti nemusím moc psát, protože byla opět dost vysoká. Jen to, že v kategorii micro startovalo 27 lidí je důkazem prestiže tohoto
seriálu. A být třeba 10. z 27 lidí v této kategorii není vůbec špatný výsledek. Kolega z týmu SVK Brno ví své… Ale finále bylo vždy
napínavé a je jedno jestli jde o A, B nebo C. Všichni jedou naplno. Na tomto závodě bylo i Stop and Go a nějaké to napomenutí. Ale je
to potřeba a Pavel Magda se opět zhostil roli hlasatele a kontroly nad čistotou jízdy na výbornou. 3 rozjížďky a samozřejmě všichni
3 finále na 5 minut. Jedna chyba znamenala v rozjížďce pro někoho situaci, kdy se nedostal do A finále. Ale proto se musí jet čistá
a klidná stopa a pak se mnohým jejich přání splnilo. Spousta jmen, která zde opět zveřejním už znáte a pravděpodobně očekávate na
pozicích, kterých dosáhli minule. Ano, je to celkem pravda.
<b>Formule 1</b>
<p>
Kategorie, kterou jezdí stejní piloti a nejsou nováčci. A tak je to jen o chybách a pak rozhoduje maličkost. První místo s Lotusem
ukořistil Míra Dolanský, kterému pořád bliká dioda pod zadním křídlem jeho vozu. O druhou a třetí pozici se podělili Jan Košík a
Ríša Granát. Všichni podali čestné a vyrovnané výkony. Milanu Peškovi se dnes moc nedařilo. Ale STS Chvojkovice drží při sobě. Dva
členové na stupni vítězů…
<p>
<b>STOCK</b>
<p>
38 jezdců. Krásná účast a ještě lepší podívaná. Vyrovnané výkony strojů i jezdců. Dostat se do A finále je prestižní záležitostí.
Můžete 3x hádat, kdo vyhrál tuto kategorii dnes… Ano přátelé, Zdenko Kunak (nájezd 27 kol). Ale těsně za ním skončil David Čermák (také
27 kol). Ten drobný rozdíl najdete potom na stránkách RC Blansko v podrobných výsledcích. Ale ta krásná jízda. Třetí a také s nájezdem 27 kol
skončil Radek Flek z RC Blansko. Minule smůla, dnes výborný výsledek ve velké konkurenci. Na dalších místech v A finále se ocitli Jakub
Vícha, Tomáš Knopp, Jakub Štěpánek a další. B finále vyhrál Libor Vévoda ml., C finále Jaroslav Vala a D finále potom Michal Vévoda.
Gratulujeme.
<p>
<b>OPEN</b>
<p>
V této kategorii se sešlo opravdu málo jezdců. Kampak ti piloti přešli ? Buď do Stock kategorie, nebo prostě nepřijeli. Nicméně 8 jezdců
se vešlo do A finále v pohodě. A kdo vévodil této kategorii ? Zdenko Kunak, který vyhrál. Ale důstojným soupeřem mu byl na 100% Petr Grof.
Na videu uvidíte krásný souboj těchto borců. Z třetího místa se radoval Tomáš Kubica. Krásné 4. místo zase získal Martin Zvára ml. Tomáš
Knopp jel obě kategorie a v této skončil 7. Pole uzavíral David Čermák.
<p>
<b>MICRO</b>
<p>
27 driverů. Finále A, B a C. Chyby se neodpouštějí už v rozjížďkách. Chyba jedna, dvě a už jsi v B finále. Dostat se do A finále je
pořádná práce pro mnoho jezdců. Ale ve všech probíhaly boje o každý centimetr. C finále ovládl Svatopluk Hájek st. s nájezdem 20. kol.
B finále bylo v režiji Tomáše Vylety s nájezdem 20 kol. Jeho první ostrý závod s motorem 300 je důkazem, že to jde. A i když váhal nad
tím, jestli má cenu jet na tento závod s 300kou motorem, tak po přečtení příspěvku Igora (že pojede také motor 300), šel do toho.
A užil jsi to. Nejprve jel 6ti článek NiMh, ale po doporučení LiPo pohonu se jeho výkon opravdu posunul kupředu.
<p>
Není žádnou novinkou, že finále A bylo našlápnuté k prasknutí. Z 10. modelů bylo 9 osazeno střídavými systémy. Pouze Igor Vlahovič jel
klasickou nečasovanou 300ku v kombinaci s 2S LiPo 15c. Igorovi šlo o srovnávací test, o kolik si pohorší na dlouhé trati. Lukáš Diblík prodloužil
svůj 2WD model, osadil ho systémem Tekin a jednoznačně udával tempo. 26 kol jako jediný a precizní jízda. Stejně to jelo i Vítu Parákovi,
ale technická závada a smůla ho vždy připravila o první příčku. Ale to je závod. V podstatě první dvě finále byly na prvních třech místech
jako přes kopírák. První Lukáš, druhý Ondřej Vícha (25 kol) a třetí Igor. Ano čtete správně – Igor dvakrát třetí s nájezdem 24. kol.
Jeho sice pomalá, ale vyrovnaná jízda ukázala, že se může zadařit a nechat za sebou esa kategorie jako jsou Radek Skopal (technické problémy),
Michal Abrahámek (mnoho chyb za 5 minut jízdy) či Milan Parák. Krásně a čistě jel Roman Hradecký a nováček této kategorie Pavel Jansa.
Dostali se do Ačka, krásně uhýbali a přitom nic neztratili. Ale co je naprostý unikát – tak to je 10. místo člena SVK Teamu Brno pana Martina
Skorupského. Ani to nečekal… S motorem Mamba 8000 v kombinaci s LiPo 2S jel skvěle a nikdo o něm nevěděl. Tedy až na nešťastný kontakt
s Radkem. Ale toto je minimální problém a prostě se to může stát. Jede svoje a také čistě pouští. Jen tak dále pane kolego…
<p>
Ceny byly čistě vánoční. Hezká památka na poslední závod roku 2008 tohoto seriálu. Všichni spokojeni, minimum hádek a slovních přestřelek.
A tak to má být, ne ? Fotky se snad zadařily,
obsahuje souboj Zdenko Kunaka a Petra Grofa a něco z A finále Micro. A kdyby příznivce
zajímalo, s jakou kombinací jel Igor, tak je to toto: Xray M18 Pro, LiPo 2S Desire Power, motor 300, regulátor Nosram Razor Evolution,
mechy Hard / Soft, převod ALS Racing 41/21. Souprava Spektrum DX3R… Pravda a zkušenost Igora – udržet za sebou jezdce se střídavým systémem byl oříšek, ale zadařilo
se a osobně se Igorovi jelo lépe jak s brushless systémem. Uvidíme, s čím nastoupí příště ….