MiniZ Racer Stolárna Cup 2008 – 1.

Láďa Vašnovský

<p>Dne 6.1.2008 proběhl první závod seriálu <b>MiniZ Racer Stolárna Cupu 2008</b>. Závod proběhl v restauraci Stolárna ve Frýdku-Místku, kde probíhaly všechny pravidelné tréningy. Již kolem 11.30 hod se začali závodnici s doprovodem scházet na místě závodu, ve 12.00 hod byla postavena závodní dráha Kyosho, která je složena z mnoha gumových čtverců o rozměrech 50 x 50 cm a skládá se podobně jako &#8222;puzzle&#8220; do různých tvarů. Dráhu pořídil a závod zorganizoval Jiří Veverka, kterému za to patří dík. Souběžně začala probíhat registrace <!– separe –> a volný tréning. Kupodivu nedocházelo k rušení a ke kolizím vysílacích frekvencí. Po přísné kontrole a registraci bylo připuštěno k závodu všech 17 závodníků, kteří byli rozděleni do 3 kvalifikačních skupin.</p>
<p>Ve 13.00 hod byl odstartován závod a proběhly první tři kvalifikační rozjížďky ve všech 3 kvalifikačních skupinách. Na start se postavilo několik výborných závodníků z jiných kategorií, jako bratři Rajdusové, Richard Škola a další . Tito značně zamíchali pořadím, neboť jízdu od jízdy se zlepšovali s tím, jak si zvykali na model v tomto měřítku 1:28.</p>
<p>Podle pořadí v kvalifikačních rozjížďkách se pak vytvořily rovněž tři finálové skupiny. Zajímavostí proti jiným závodům bylo to, že zvítězit mohl kdokoliv ze všech tří finálových skupin. Rozhodující byl pouze počet najetých kol a čas, nikoliv pořadí. O svých kvalitách od počátku přesvědčoval Pavel Rajdus a neustále se zlepšující Tomáš Rajdus. Mezi ně se pak dostal jen Richard Škola.Vzhledem k malému počtu závodníků se neotevřela kategorie do 15 let a závodníci jeli společně. Zde překvapila Martina Vašnovská, která jela svůj první závod a s každou další jízdou se zlepšovala a skončila na pěkném 11. místě. Za to dalším favoritům jako např. Jakub Zamarský se nedařilo. Jeho model byl z důvodu &#8222;neznámého rušení&#8220; špatně ovladatelný a kličkoval jak postřelený zajíc.</p>
<p>Součásti seriálu měl být rovněž vložený závod kategorie OPEN, který se však z důvodu malé účasti neuskutečnil. Doufejme, že při příštích závodech bude větší zájem o tuto kategorii modelů 1:28.</p>
17.Jiří Veverka</p>

<p>Závěrem lze konstatovat, že účast závodníků a diváků byla kolem 40 osob, část diváků musela stát až ve vedlejší místnosti. Taky účast 17 závodníků na první závod byla slušná. Závodníků by bylo více, ale hlavní problém byly vhodné pneumatiky, kdy se nepodařilo zajistit dostatečné množství od značky Atomic. Doufejme, že v budoucnu se situace zlepší. Závod proběhl bez zádrhelů, měřící zařízení pracovalo dobře, byla zjištěna pouze jedna závadu měřicího čipu, která byla následně napravena. První tři závodníci obdrželi poháry.

<p>Další závod proběhne dle rozpisu dne 20.1.2008 opět v restauraci Stolárna ve Frýdku &#8211; Místku a více informací a průběžné pořadí seriálu naleznete na adrese <a href=“http://rccarsteam.nolimit.cz/“ target=“_blank“>http://rccarsteam.nolimit.cz/</a>.