Masters.cz :: RC modely aut :: RC auta, RC technika, Novinky, Tuning :: Fotogalerie, Vlastní poznatky

Grand Prix Stock Race - Blansko 19.8.2006

Krásné letní počasí, jako vždy perfektně připravená, čistá dráha, tak to byly skvělé předpoklady pro první závod dvoudílného - experimentálního - seriálu Grand Prix Stock Race pořádaný RC autoklubem Blansko. Jen připomenu základní technická pravidla tohoto závodu:

• Kategorie je vypsána pro různé typy podvozku s elektrickým pohonem, musí mít nepřímý náhon jedné nebo obou náprav (FWD, 4WD). Nápravy jsou nezávisle odpruženy, podvozek do šíře 200mm.
  • Motor pouze typu 540 nerozebiratelný, bez časování a bez známek porušení obalu motoru. Stříbrný Johnson 540 ze stavebnic Tamiya nebo MIG 500.
  • a vše ostatní bylo v rámci standardu neomezeno.
Kouzlo tohoto závodu je právě v motorech 540 - MIG500 nebo Johnson za lidových 270,-- Kč, kdy všichni závodníci mají k dispozici naprosto stejnou pohonnou jednotku, tedy jak kotvu tak i obal a to činí tento závod velice vyrovnaným a to doslova i do písmene.

V ranním volném tréninku nikdo až tak neladil podvozek, ale spíš se věnoval hledání optimálního převodového poměru. Po vyzkoušení několika možností se, dovolím si říci v celém startovním poli, ustálil celkový převodový poměr mezi 5,71 - 5,10. Hodně závodníků sáhlo k extrémnějšímu převodovému poměru 5,10 což u podvozku XRAY T2 je velké převodové kolo 84 proti pastorku 28 zubů. Já jsem použil 84 - 27 což je celkový převodový poměr 5,29.

Počítač rozlosoval 18 závodníků do tří skupin pro rozjížďky, kategorie F1 s pěti závodníky byla čtvrtou skupinou a začínala sérii čtyř rozjížděk.

Rozjížďky F1: Od první rozjížďky držel TQ Libor Vévoda o kolo před zbytkem pole. O další umístění na roštu pro finálové jízdy bojoval Milan Peška s Liborem Vévodou ml. Nakonec byl úspěšnější o necelé dvě vteřinky Libor ml.

5 Dolansky Miroslav  25 6m08.133 3

Rozjížďky TC: Od první rozjížďky velmi, velmi vyrovnaný závod, každá chybička znamenala ztrátu, která se nedala dohnat a větší chyba nebo dokonce pomoc nasazovače znamenala ztracenou rozjížďku tak bylo pole závodníků vyrovnané. Od první série rozjížděk se v čele usadil Vlastík Švec, který ve třetí rozjížďce zajel 30 kol s časem 6m07.639 stíhán "local matadore" Milanem Pokorným, dále pak Milanem Peškou a dalšími domácími Pavlem Magdou a Petrem Jelínkem. Třetí série zamíchala pořadím vůbec velmi razatně, kdo "nedal" 29 kol mohl se strachovat o finále A.

18 Pavlovec Lukas    25 6m11.903 2

Po kratičké přestávce bez žádného velkého zdržování začaly finálové jízdy. Opět začínaly F1.

Finále F1: Tak jak v rozjížďkách kraloval finálovým jízdám Libor Vévoda, vyhrál první a druhé finále a mohl se tak těšit z dalšího vítězství v této kategorii. Po jednom druhém místu měli Milan Peška a Libor Vévoda ml. tak že o druhé místo se bojovalo až do konce. Úspěšnější byl Libor Vévoda ml. a tak na stupních vítězů opět slavil klan Vévodů.

# jmémo              jízdy   finále  body     b.
------------------------------------------------
1 Vévoda Libor       29/6,06 29/6,11 1  1  1  2
2 Vévoda Libor ml.   28/6,04 28/6,01 3  2  2  4
3 Peška Milan        28/6,06 28/6,09 2  3  3  6
4 Pavlovec Jiří      26/6,03 26/6,07 4  4  4  7
5 Dolanský Miroslav  25/6,11 24/6,04 5  5  5  8

TC finále B: Všechny tři finálové jízdy vyhrál "příležitostný navrátilce z off-roadu 1/6" Pavel Schiller. Ani jeden z jezdců co skončili v ve finálových jízdách druhý na celkově druhé místo ve finále B nedosáhl. A tak druhý skončil, dvakrát třetí, Karel Kacetl a třetí Jakub Zídek.

TC finále A: První finálová jízda nevyšla majiteli pole-position Vlastíku Švecovi a tak chtěl-li potvrdit svých 30 kol musel máknout. Neboť vyhrát mohl kdokoli z finálové skupiny A, tak byli jezdci vyrovnáni. Největší ambice měli však domácí jezdci, kteří jistě před tímto závodem poctivě trénovali. Nic to však nebylo platné druhé a třetí finále vyhrál Vlastík Švec a zajistil si tak vítězství v prvním závodě. O další příčky se urputně, ale velmi férově bojovalo. Na trati bylo vidět mnoho napínavých soubojů, které trvaly od začátku finále až do jeho konce a pořadí se neustále měnilo. Celkově druhé místo vybojoval Milan Pokorný před Petrem Jelínkem, oba z pořádajícího klubu.

Tady je celkové pořadí.

# jmémo              jízdy   finále   body     b.

18 Pavlovec Tomáš    25/6,11 23/6,05  8  8  7 15

Závěrečné vyhlášení vítězů proběhlo ve velmi srdečném a přátelském duchu a žádný ze zúčastněných závodníků neodjížděl domu bez ceny. Poděkování a závěrečný potlesk sklidili i blanenští pořadatelé v čele s Pavlem Magdou. Již nyní se asi většina zúčastněných těší na další pokračování, které se uskuteční 23. září 2006. Přihlásti se k tomuto závodu můžete již nyní zde.