Masters.cz :: RC modely aut :: RC auta, RC technika, Novinky, Tuning :: Fotogalerie, Vlastní poznatky
www.euautodily.cz

2. závod ZVK - pohled z třetí strany

Dne 21.11. 2009 se jel už druhý závod osmnáctin valašského království v Pozděchově nedaleko Vizovic. Těchto závodů se pravidelně účastním se synem Pavlem od Vánoc roku 2008, kdy dostal pod stromeček první RC model M18 PRO Onroad. Začátky a první jízdy byly spíše seznámení se s tratí a o tom, jak to chodí na závodech. Synovi první začátky s RC modely byly od září roku 2008, kdy se přihlásil do kroužku s RC auty, který založil Antonín Hráček v Domě dětí Astra ve Zlíně. Jelikož tento kroužek vede člověk, který má ve světě už nějaké jméno a vede RC klub Elišky Junkové ve Zlíně, tak jsem se se synem stal jeho nedílnou součástí.

Letní sezónu jsme se i jako klub účastnili seriálu závodů Určice Cup 2009 v Určicích na soukromé dráze pana Matějky na jeho zahradě, který pořádá Igor Vlahovič . Na těchto závodech jsme získali spoustu kamarádů a zkušeností. Pro zimní účast na závodech, se RC klub Elišky Junkové rozhodl zúčastňovat závodů v Pozděchově a závodů v Želechovicích pořádaných RC klubem Zlín.

První letošní závod v Pozděchově se jel už 17.10.2009, kde se syn zúčastnil kategorie 1:18 4WD+2WD což je motor 180 a pětičlánek, kde skončil v této kategorii na 2. místě a hned za ním na místě 3. skončil stájový kolega Petr Nesládek, se kterým neustále svádí boje „kdo z koho“ A se kterým společně trénuje. Na druhý závod pořádaný 22.11.2009 jsme pozvali kamaráda Svaťu Hájka se svým synem, se kterými se známe ze závodů z Určic a kteří závodí za tým ALS Racing pana Luďka Aschenbrennera. Už jsme se těšili, jak uvidíme novinku a to nové disky pro modely XRAY M18 PRO právě z dílny ALS, které Hájci testovali. Více se o diskách dozvíte z portálu ALS Racing a Masters.

Na závody jsme vyjeli se synem s malým zpožděním a tak jsme ze Zlína do Pozděchova jeli na doraz v zádech s Petrem Nesladkém a jeho synem Mikulášem. Na místě už byli jak kamarádi Hájci, tak i předseda klubu Elišky Junkové Hráček Antonín. Za námi dorazili kolegové z týmu Radim Kupský se synem a Mirek Kutal taktéž se synem. V hale už vybalovali svoje nářadíčko Tomáš Brodský, Karel Kratochvíl se synem Martinem, Libor Holub, Jiří Hrabec a další jezdci. Za pár minut dorazili závodníci z Polné (u Jihlavy), který vede Vladimír Vomlel. Ano, to je ten, co pořádal Volné mistrovství osmnáctin (nejlepší závod jakých jsem měl možnost se zúčastnit). Jako první jsem se přivítal se všemi závodníky a nabídl štamprlu té pravé valašské slivovice na zaostření zraku a prevenci proti té chřipajzně, co se šíří po světě. O to více mě překvapil Karel Kratochvíl, který na závody dojíždí z Ostravska a též mi dal ochutnat té jeho slivovice, která stála na jeho závodnickém depu. Hold prevence je prevence.

Tak se mohlo začít s tréninky a přihlašování se do kategorií osmnáctin, Celkem se tu jedou 3 kategorie. Jak jsem již psal tak je to kategorie 4WD+2WD, kategorie 2WD 4/300, což jsou dvojkolky s motorem 300 a čtyř článkem a kategorie 4WD open. Zaprezentováno celkem 32 závodníků. Někteří stálí jezdci se omluvili pro nemoc a jeden se omluvil z důvodů domácí zabíjačky. Trať jako obvykle připravena Fanánky a Hankou Stodolovou s pěkně tlustým kobercem typu jekor. Po krátké rozpravě a upozornění na „vybraná“ slova, která se pokutují, se mohlo začít s rozjížďkami. Ty se v Pozděchově jezdí jen dvě a to na pět minut. Trať je pěkně technická a to synovi vyhovuje. Já figuruji pouze jako servisman a sponzor synátorovi. Do finálových jízd syn postupuje z prvního místa ze své skupiny a celkově pojede ze třetího místa na startu do finálovek. Jednou ze zvláštností je, že časomíře velí tvrdou rukou žena, Hana Stodolová.(a vede si líp, jak kdejaký mužský) Další zvláštností pozděchovských závodů je to, že finálovky se jedou čtyři na deset minut a jen jedna se škrtá. A to už je co říct. Závodník jedoucí jen jednu kategorii, stojí na rampě 50 minut jízdy + trénink a pak dalších deset minut jako nasazovač. Takže zhruba hodina závodění a to je pořádná porce!!! Pokud někdo jede dvě kategorie, tak je to dvojnásobek. Další výhodou je i to, že je jedno z jakého místa postoupíte z rozjížděk do finálových jízd, protože se sčítá nájezd kol ze třech finálových jízd. To je z mého hlediska spravedlivější. Ne každému se podaří naladit vůz v rozjížďkách. V tomto případě se závodí i ze zadního umístění. A to ve všech finálových jízdách.

V první finálové jízdě se projevila „skrytá“ závada na našem modelu a tak po 9. kolech syn odstupuje z jízdy. Autu se nedostávalo potřebné energie a tak se začalo s přepájením konektorů na bateriových článcích. Za pomoci kolegy Nesládka jsme brzy objevili tu pravou příčinu poruchy. Odlomený kablík od konektoru na regulátoru!!! To jsme zjistili až po odřezání smršťovací bužírky. Takže znova připájet konektor, poopravit pneu, nabít články a auto je připraveno do druhé finálové jízdy. Ve druhé, třetí a čtvrté finálové jízdě syn dojel vždy na 3. místě a to díky se zlepšujícímu výkonu kolegy Nesládka, který vždy dojel do cílové pásky na 2.místě. O první pozici se postaral nepřekonaný Tomáš Brodský, který jede svoji jízdu vždy v optimální stopě a bez větších chyb. Ve druhé skupině startující Svaťa Hájek st. zajížděl výborné časy a jen díky některým juniorům, kteří „přiletí“ do zatáčky a nejen v ní, narazí do jezdce jedoucím před ním , vyhodí ho z tratě a aniž by počkaly, tak pokračují v další jízdě. Těmto mladíkům by se mělo asi před každou jízdou zdůrazňovat co je to fair-play. A pokud to nepomůže, tak uplatnit pravidla a nezapočítat jim jízdu do výsledků. V poslední finálové jízdě chtěl Svaťa po třech takových karambolech odstoupit. Ale nakonec si to rozmyslel a dojel na celkově osmém místě. Jeho syn zajel v Open celkově páté místo a tuto pozici zajel i v kategorii dvojkolek.

A jaký je celkový zážitek ze závodů ZVK ? Prostě úžasný závod se spoustu dramatických jízd. Gdo nevěří, tož ať přijede na další závod. Celkové výsledky najdete na portálu RC Vizovice.

Většina fotek byla již zveřejněna v příspěvku od pana Stodoly. Proto foto je jen ilustrační.

Obrázek v galeriiObrázek v galerii
DJI drony a nejen to
Kontakt

E-mail a další potřebné informace jsou uvedeny v rubrice Editorial

Reklama
YT kanál Igor Vlahovič
Krátké zprávy

01.11.2019 - Dovoluji si Vás pozvat na historicky první závod o putovní pohár Trialu Brno.Neděle 3 listopadu 9 00 Závod proběhne dle stávajících pravidel. Klasicky občerstvení jen vlastní, možnost uvařit kávu, čaj, grog. Nenechte si ujít jedinečnou možnost vyhrát Brněnský putovní pohár Trialu Brno. Bude potřeba píchat branky, tak přijďte trošku dříve.( kdo dřív přijde, ten dřív mele, čili dřív píchá.)
- Jiří Groch -


04.10.2019 - POZOR !!! Závod MJS Cup se s ohledem na počasí posunuje na neděli 6.10.2019 !!! Díky za pochopení.
- Marek Sova -


06.09.2019 - Pozor. Závod MJS Cup se přesouvá že soboty na neděli s ohledem na vývoj počasí.
- Igor Vlahovič -


18.05.2019 - 25.5.2019 proběhne po delší době prezentace RC modelů pro děti v obci Hvězdlice. Bližší info o přípravě modelů později. Snad bude přát počasí. A pak v neděli 26.5.2019 závod MR Cup v Brně a online report.
- Igor Vlahovič -


02.05.2019 - Do kalendáře závodů přidány termíny seriálu MJS Cup, který se jede v Brně Bosonohách
- Igor Vlahovič -


zobrazit starší > >
©   M A S T E R S . C Z   |   developed by: leonix s.r.o.

Reichard modelsport