Masters.cz :: RC modely aut :: RC auta, RC technika, Novinky, Tuning :: Fotogalerie, Vlastní poznatky
www.euautodily.cz

Kategorie Micro 1/18 - jaký nás čeká další vývoj ?

Na závodním fóru Masters se začalo diskutovat ohledně závodu v Pozděchově. Byla tam i reakce na článek od Sváti Hájka st. Svatopluk samozřejmě závodem v Brně myslel Xray Challenge a nikoliv seriál Brno / Březí. To mi vnuklo se zamyslet nad minulostí a budoucností kategorie 1/18 ONROAD.

Ideální pro závodění s modelem v měřítku 1/18 je přirozeně trať, která je měřítku odpovídající. Tedy úzká a technická. Pro její vybudování nepotřebujeme velkou a prostornou halu, ale stačí místnost v kulturním domě například.

Já se objevil na závodě micro modelů poprvé v Březí a to se psal rok 2005 tuším. Pravidelně jsem se tohoto seriálu účastnil v kategorii Stock, později jsem zkusil i OPEN. Velikostí dráha odpovídala potřebám.

Později se začala kategorie objevovat v rámci seriálu Xray Challenge Morava a to jak v letní, tak i v zimní sezóně. Skupina nadšenců oslovila pana Martina Kořínka a ten požadavku vyhověl. 18tiny se samozřejmě jely i v rámci třebíčského Cupu. Dalším místem se stal Pozděchov, kde se jezdí výhradně micro tak, jako na seriálu Brno / Březí.

V současné době se více jezdí a daří této kategorii více na Moravě a v okolí Vizovic. Čechy stagnují. Pokud chcete tedy se svojí 18kou zajet na závod, můžete navštívit Xray Morava, HIT Zlín, Mibosport Cup, Český pohár - což jsou velké seriály a tato kategorie je doplňková. Hlavní orientací je měřítko 1/10. Z těch menších pak můžete navštívit ZVK v Pozděchově, Brno / Březí, Určice Cup, závody pořádané fy ALS Racing. Tyto akce jsou menšího rozměru a jsou orientovány na měřítko 1/18. Pokud jsem zapomněl na nějaký seriál - napiště a já to doplním. Ale to hlavní jsem obsáhl.

Otázkou zůstává, kde všude zůstane tato myší kategorie na výběr. Vše bude záležet na účasti a na tom, zda jezdci nebudou přecházet do jiného měřítka. Při nízké účasti se může stát, že pořadatel kategorii nevypíše. Týká se to velkých seriálových akcí.

Pevně věřím, že je zde stále dost příznivců malého měřítka a podaří se udržet micro i na prestižních závodech. Ale i kdyby došlo k opaku, máme tu i malé závodní akce (ZVK, Brno / Březí, ALS Race, Určice Cup), které snad nepadnou a zde nadšenci najdou své vyžití.

Faktem je, že jízda na malé a technické trati je zajímavější a hodně adrenalinovou záležitostí. Také náklady jsou menší hlavně v oblasti obutí. A maže se rozdíl ve výkonech v OPEN kateoriích. Na velké dráze je potřeba dnes silný výkon, aby jste stíhali špičku a jsou zde nejen velké rychlostní rozdíly, ale i výkonnostní. A to při společné jízdě může dělat kompilkace. V obou případech pak také záleží také na jízdním stylu jezdce.

A tak vše ukáže čas a vývoj v oblasti závodních akcí. Ale určitě bude mít majitel modelu 1/18 onroad vždy kam přijet a poměřit si své síly s ostatními.

DISKUSE K ČLÁNKU

DJI drony a nejen to
Kontakt

E-mail a další potřebné informace jsou uvedeny v rubrice Editorial

Reklama
YT kanál Igor Vlahovič
Krátké zprávy

01.11.2019 - Dovoluji si Vás pozvat na historicky první závod o putovní pohár Trialu Brno.Neděle 3 listopadu 9 00 Závod proběhne dle stávajících pravidel. Klasicky občerstvení jen vlastní, možnost uvařit kávu, čaj, grog. Nenechte si ujít jedinečnou možnost vyhrát Brněnský putovní pohár Trialu Brno. Bude potřeba píchat branky, tak přijďte trošku dříve.( kdo dřív přijde, ten dřív mele, čili dřív píchá.)
- Jiří Groch -


04.10.2019 - POZOR !!! Závod MJS Cup se s ohledem na počasí posunuje na neděli 6.10.2019 !!! Díky za pochopení.
- Marek Sova -


06.09.2019 - Pozor. Závod MJS Cup se přesouvá že soboty na neděli s ohledem na vývoj počasí.
- Igor Vlahovič -


18.05.2019 - 25.5.2019 proběhne po delší době prezentace RC modelů pro děti v obci Hvězdlice. Bližší info o přípravě modelů později. Snad bude přát počasí. A pak v neděli 26.5.2019 závod MR Cup v Brně a online report.
- Igor Vlahovič -


02.05.2019 - Do kalendáře závodů přidány termíny seriálu MJS Cup, který se jede v Brně Bosonohách
- Igor Vlahovič -


zobrazit starší > >
©   M A S T E R S . C Z   |   developed by: leonix s.r.o.

Reichard modelsport