Masters.cz: RC modely aut, Drony, FPV, RC letadla, RC technika, Videa, Fotogalerie, Vlastní poznatky
dronpro.cz

Dohledání RC modelu letadla dle RSSI

Hlavní foto

Pokud se věnujete dálkovým letům s modelem letadla, může se stát, že selže elektronika. V tomto případě záleží na tom, co vás postihne. Pokud není model vybaven autopilotem s návratovou funkcí a vypadne vám například obraz, není možné se vrátit na místo startu. Tak stejně, pokud vypadne řídící signál na delší dobu, letadlo se zachová dle nastaveného FAIL SAFE. V obou případech nevíte, kde nakonec model skončí. Ideální nastavení pro tyto případy jsou plné výchylky, kde model ve výkrutu spadne na neobydlenou plochu (za předpokladu, že letíte pole, louky, lesy).

V FPV brýlích sice máte poslední známou polohu díky GPS souřadnicím. Ale ta není přesná, protože záleží, kam model přesně zamířil. Proto je lepší mít v modelu ještě externí GPS lokátor, který vám na zavolání nebo SMS zprávu pošle přesnou polohu a vy víte, kde se model nachází. Pokud se však lokátor z nějakého důvodu vypne, pak je situace velmi špatná, ale nikoliv neřešitelná. Pokud víte podle DVR záznamu z brýlí, kde jste se naposledy nacházeli, víte směr větru, tak dle výšky letu se dá odhadnout možné místo dopadu.

Pak přichází na řadu poslední možnost, jak model nalézt. Tou možností je zaměřit polohu modelu dle intenzity řídícího signálu. V případě FrSky Taranis to je RSSI v jednotkách dB. Pokud tedy máte přijímač vybavený telemetrickým přenosem dat a máte funkční info o RSSI, máte velkou možnost dohledání.

Jakmile se přiblížíte do oblasti, kde se dá předpokládat poloha modelu, zapnete vysílač a přepnete se do obrazovky, kde vidíte aktuální sílu řídícího signálu RSSI. Tato informace může být i formou hlášení hlasem. Pokud se dostanete do dosahu vysílač / přijímač, vysílač ohlásí spojení a uvidíte úroveň sílu signálu. V případě FrSky RSSI je 0 nejmenší a 100db nejvyšší hodnota.  Na začátku je většinou úroveň signálu nízká. Záleží na vysílacím výkonu vysílače, protože s vyšším výkonem detekujete model na větší vzdálenost i přes stromy, keře. Pokud nejste za horizontem.

Potom musíte namířit vysílač jedním směrem a otáčet se kolem vlastní osy a zjistit, kterým směrem je signál nejsilnější. Tímto směrem pokračujete. Není to jednoduché, ale nález je hodně pravděpodobný, protože je potřeba sledovat terén včetně stromů a keřů, pokud to není vyloženě pole a louka. Pokud je to les apod., pak když jste na úrovni signálu kolem 75dB, pak přichází na řadu dohledání pomocí Range testu. Klasika RSSI: její úroveň může být při přiblížení k modelu už vysoká, ale model může být ještě dosti daleko.

Ale pokud se přepnete do Range testu, tak zde je ve volném prostoru dosah ca 150 – 200m. A navíc je to test kvality přijímače. Tzn. že pokud je model do cca 200m od vás a detekuje ho vysílač v rámci range testu, pak postupujete opět zaměřováním. Tady však hodně záleží na směru a poloze vysílačové antény. Pokud namíříte anténu pod jiným směrem než je model, klesne vám RSSI. Zde tedy je už jen přesně detekovat polohu.

Tohle všechno funguje za předpokladu, že po pádu modelu nebyl přijímač poškozen, nebylo přerušeno napájení modelu, přijímače a nedošlo k vybití akumulátoru.

DJI drony a nejen to
Kontakt

E-mail a další potřebné informace jsou uvedeny v rubrice Editorial

Reklama
smartwear.sk
Víťa Černík fotograf
jsme s vámi již 10 let
YT kanál Igor Vlahovič
MR Cup seriál závodů
lesní osivo
Krátké zprávy

29.01.2022 - Věnujte prosím pozornost tiskové zprávě ze dne 29.1.2022. Děkuji všem.
- Igor Vlahovič -


01.11.2019 - Dovoluji si Vás pozvat na historicky první závod o putovní pohár Trialu Brno.Neděle 3 listopadu 9 00 Závod proběhne dle stávajících pravidel. Klasicky občerstvení jen vlastní, možnost uvařit kávu, čaj, grog. Nenechte si ujít jedinečnou možnost vyhrát Brněnský putovní pohár Trialu Brno. Bude potřeba píchat branky, tak přijďte trošku dříve.( kdo dřív přijde, ten dřív mele, čili dřív píchá.)
- Jiří Groch -


04.10.2019 - POZOR !!! Závod MJS Cup se s ohledem na počasí posunuje na neděli 6.10.2019 !!! Díky za pochopení.
- Marek Sova -


06.09.2019 - Pozor. Závod MJS Cup se přesouvá že soboty na neděli s ohledem na vývoj počasí.
- Igor Vlahovič -


18.05.2019 - 25.5.2019 proběhne po delší době prezentace RC modelů pro děti v obci Hvězdlice. Bližší info o přípravě modelů později. Snad bude přát počasí. A pak v neděli 26.5.2019 závod MR Cup v Brně a online report.
- Igor Vlahovič -


zobrazit starší > >
©   M A S T E R S . C Z   |   developed by: leonix s.r.o.

Reichard modelsport