Masters.cz :: RC modely aut :: RC auta, RC technika, Novinky, Tuning :: Fotogalerie, Vlastní poznatky
www.euautodily.cz

Kategorie Hobby - zamyšlení po prvním závodě

I když jsem v reportu Mibosport Cupu ze dne 10.10.2009 na závěr kategorie Hobby zmínil celkový pohled na tuto nově vzniklou skupinu, přece jen se ještě vrátím k tomuto tématu v tomto článku.

Po příjezdu domů ze závodu jsem se připojil po celém dnu na server, abych zkontroloval funkčnost a překvapila mne čtenost reportu z Hrotovic. Přes 300 "kliků" na tento článek - to jsem ještě nezažil. Čtenáři asi pravidelně aktualizovali tuto část stránek po každé, cca hodinové aktualizaci dat, aby se dočetli, co se událo. Pokud tam někdo neklikal přístupy z recese.

Kromě přístupů jsem si přečetl korespondenci, kde jsem se setkal i s pozitivnín názorem na článek jako takový - díky za to. A potom samozřejmě přišly první ohlasy na kategorii HOBBY, která se jela jako premiéra při tomto závodě.

S prvními zážitky a pocity jsem se samozřejmě setkal již přímo v Hrotovicích od samotných závodníků této kategorie. Všichni závodníci spolu komunikovali a radili se o nastavení vysílaček, řešily se rozdíly v rychlosti mezi modely a jízdu od jízdy se mnozí zlepšovali. O tom jste se již zřejmě dočetli.

Rychlosti byly rozdílné, protože nejmladší účastníci měli pro jistotu stáhnutý výkon (i při této rychlosti) a potom roli hrály baterie. Příkladem může být Petr Machala, který byl nejpomalejší a poté, co jsme mu půjčili LiPo baterii - srovnal výkon. Jinak byly vesměs auta stejně rychlá a nebo jen s minimálními rozdíly v top speed. Pak už rozhodoval jen jízdní styl a nebudete tomu věřit, ale i v této "hlemíždí" rychlosti se musí zavčas odstavit a zatáčka dobře najet. Jinak ztratíte ihned klidně metr. Proto jsem já a kolega Erik Margony jezdili konstatně a bez chyb a odměnou nám byly první pozice. Ostatní jezdili zatím nevyrovnaně a to nedovolilo najet lepší výsledek. Ale nechali si poradit a zlepšili se.

Registroval jsem nadšení z oddychové rychlosti, kdy má člověk spoustu času reagovat na situaci na dráze a kolize nebyly nijak fatální a nebylo jich mnoho. Dále pak z reálnosti zážitku v podobě různorodého startovního pole modelů. Zatím jsme byly zvyklí na pole airbrushem krásně zbarvených karoserií Mazda, Stratus či Honda. V této kategorii to byly značky Ferrari, BMW, NISSAN, Alfa Romeo, Mercedes Benz a další přibudou. Opravdovost byla podtržena detaily v podobě zrcátek, stěračů a některé modely byly osvětleny.

Mám i kuloární informace, že příště se na startu objeví noví závodníci, kteří nyní jeli Speed Passion - mají doma TT-01 a prostě to chtějí zkusit.

Kromě pozitivních ohlasů se setkávám z dotazy, zda se neuvolní start všech podvozků - tedy i start závodních speciálů typu Tamiya TRF, XRAY T2009, HB Cyclone apod. Zde je potřeba se zamyslet...

- v první řadě byla tato kategorie zřízena pro podvozky nízké třídy, které jsou určeny pro rekreační jízdu. Vyšší rychlost prostě nezvládají a nastoupit s nimi například do SP Challenge by byl nesmysl. Možná zkušený závodník by snad model dokázal zkrotit, ale požitek z jízdy by byl mimimální. Za lowend typ podvozků je možné nyní považovat Tamyia TT-01 a pravidly stanovené dva typy. Za tento typ bych ještě považoval Tamiya TL-01, případně Tamiya TA03, TA02, které byly v podstatě byly před serií TT-01. A další této koncepci podobné

- mnoho lidí má určitě doma staré podvozky Lossi, Xray T1, Xray T1 Racer, Yokomo atd. I tito se ptají na možnosti použití. Neznám osobně vnitřní převodové poměry těchto strojů, ale určitě budou mít lepší akceleraci a rychlost díky vnitřnímu a koncovému převodu a to na stejný motor a baterie. Průjezd zatáček by mohl být podobný v rychlosti modelů TT-01. Mně osobně to sedělo krásně a na konci až moc. A nijak jsem se, než se to začalo převracet, nemusel omezovat a nějak dříve odstavovat. Jel jsem pořád naplno

- pokud by tam přišel někdo s podvozkem například XRAY T2007, použil převod například 84/23, tak bude si myslím určitě výrazně rychlejší (motor stejný a baterie LiPo). Samozřejmě mně můžete oponovat, že to může řídit začátečník, který potenciál tohoto podvozku nevyužije. Ano, ale jsou zde i zkušenější piloti. A pak to přestane být vyrovnané. Zde by se muselo vyzkoušet a stanovit koncový převodový poměr, aby rychlost byla srovnaná. Ale....

Po zvážení výše uvedeného jsem se rozhodl provést ještě srovnávací test dvou podvozků oproti modelu Tamiya TT-01 a to XRAY T1 a XRAY T2. Vše bude spočívat v tom, že modely budou mít motor Carson, LiPo baterie s tím, že v obou modelech XRAY budou koncové převodové poměry, jaké používali majitelé při použití motorů MIG a nebo 10.5 střídavý. A hned budete mít srovnání, jaký rozdíl mezi modely bude. Vše proběhne na asfaltovém povrchu a bude natočeno a zdokumentováno.

Můj osobní názor však je, že by tato kategorie měla zůstat zejména pro modely typu Tamiya TT-01 s reálnými karoseriemi a vzhledem. Otevření kategorie pro všechny podvozky mohou nastat komplikace. A předepisovat a hlídat, zda tam je daný převodový poměr pro daný model a chodit za jezdcem, že je o dva metry rychlejší na rovině a přesvědčovat ho, aby se srovnal... Pak už to nebude ta pravá pohoda a pastva pro oči připadných diváků a fotografů. Ale prostor pro konverzaci zde stále je. Já jsem zde pouze vyjádřil svůj osobní názor, se kterým nemusí všichni souhlasit. Své názory mi můžete posílat na redakční mail. Děkuji.

DJI drony a nejen to
Kontakt

E-mail a další potřebné informace jsou uvedeny v rubrice Editorial

Reklama
rc-auta.eu
Kopecký RC shop
YT kanál Igor Vlahovič
Krátké zprávy

14.11.2018 - Termíny Rebels Race Trutnov zaneseny do kalendáře závodů.
- Igor Vlahovič -


10.10.2018 - Do kalendáře závodů přidány termíny seriálu ZVK Vizovice
- Igor Vlahovič -


06.09.2018 - Do kalendáře závodů vloženy termíny seriálu Rebels Race Praha.
- Igor Vlahovič -


02.09.2018 - Do kalendáře závodů doplněny termíny seriálů
- Igor Vlahovič -


28.06.2018 - Na základě odstoupení dvou ze tří jezdců společně kategrie TC Stock + TC Modified je tímto tato skupina zrušena a NEPOJEDE se v rámci Slavkov Masters 2018! Přesto zůstává přes 50 přihlášených jezdců ve dvou skupinách formulí, 3 skupinách Le Mans série a jedné společné skupiny spalováků IC1/8+IC1/10
- Roman Krejčí -


zobrazit starší > >
©   M A S T E R S . C Z   |   developed by: leonix s.r.o.

Reichard modelsport