Masters.cz :: RC modely aut :: RC auta, RC technika, Novinky, Tuning :: Fotogalerie, Vlastní poznatky
www.euautodily.cz

Historie automodelářství – především RC

Hlavní foto

Pokud by se chtěl někdo dozvědět jaké to bylo v začátcích závodů s modely  aut řízenými rádiem – ale i o U-modelech nebo „dráhovkách“ SRC, jaké kategorie se jezdily, s jakými modely, tak má možnost si o některých závodech nebo událostech přečíst například ve starších ročnících Modeláře. Ale asi těžko bude hledat články, komentáře, fotky, videa, prostě to, co předcházelo vzniku organizace modelářů s modely aut, řízenými rádiem - RC automodelářů - v roce 1990. Do té doby jsme nebyli samostatní, byli jsme součástí modelářského svazu.

V prosinci 1989 jsme se s Jardou Červenkou prohlásili za přípravný výbor Československého RC autoklubu, rozeslali dopisy na kluby (nebyl internet, tak všechno ručně) a 6. ledna 1990 se zástupci klubů z celé republiky dohodli na vytvoření RC klubu.

Naše nová, samostatná organizace měla název RC MCC ČSFR (RC-Mini Car Club ČSFR). V první polovině 1990  byly vytvořeny všechny potřebné kroky pro to, aby organizace mohla fungovat. Byly napsány Stanovy a odeslány na Ministerstvo kvůli registraci klubu, byl založen účet u České spořitelny, soutěžní a technická Pravidla jsme měli hotová z dřívějších závodů PEJ (Pohár Elišky Junkové), finančně jsme byli zabezpečeni vstupem do STSČ (vznikl po zrušení tehdejšího Svazarmu).

Už v lednu 1990 jsem byl pozván na zasedání evropské organizace RC automodelářů EFRA do Bruselu. Tam jsme v listopadu do této organizace byli slavnostně přijati, jako první stát z bývalého socialistického bloku. Klub RC-MCC ČSFR byl předchůdcem současného  spolku  RCAČR (RC autoklub České republiky), který vznikl v roce 1993 po rozpadu Československa. RCAČR převzal od RC-MCC ČSFR veškerou agendu, včetně finančního zabezpečení a zastoupení v EFŘE.

Podílel jsem se a byl jsem účasten na většině těchto událostí a pokládal jsem za svou povinnost je zdokumentovat. V mých „Vzpomínkách…“ na DVD máte možnost se s těmito začátky seznámit. A to nejen ve formě článků, fotek a komentářů, ale i na videích, na kterých můžete poznat i atmosféru osmdesátých a devadesátých let minulého století (tisíciletí?), která v té době byla jak na soutěžích, tak i na různých akcích, včetně setkání s Eliškou Junkovou na „barumce“ v tehdejším Gottwaldově, nebo na večerním posezení po závodě v Praze 7. 10. 1989 (video).

Sám jsem si pro sebe tyto vzpomínky a historii zpracoval do knižní podoby a nechal vytisknout. Neobsahuje sice tolik fotek jako jich je na DVD, ale knížka je knížka – kdykoliv k dispozici ( až na ta videa ). Případné dotazy zodpovím.

 

Antonín Hráček - Zlín
antoninhracek@seznam.cz

Obrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galerii
DJI drony a nejen to
Kontakt

E-mail a další potřebné informace jsou uvedeny v rubrice Editorial

Reklama
YT kanál Igor Vlahovič
Krátké zprávy

01.11.2019 - Dovoluji si Vás pozvat na historicky první závod o putovní pohár Trialu Brno.Neděle 3 listopadu 9 00 Závod proběhne dle stávajících pravidel. Klasicky občerstvení jen vlastní, možnost uvařit kávu, čaj, grog. Nenechte si ujít jedinečnou možnost vyhrát Brněnský putovní pohár Trialu Brno. Bude potřeba píchat branky, tak přijďte trošku dříve.( kdo dřív přijde, ten dřív mele, čili dřív píchá.)
- Jiří Groch -


04.10.2019 - POZOR !!! Závod MJS Cup se s ohledem na počasí posunuje na neděli 6.10.2019 !!! Díky za pochopení.
- Marek Sova -


06.09.2019 - Pozor. Závod MJS Cup se přesouvá že soboty na neděli s ohledem na vývoj počasí.
- Igor Vlahovič -


18.05.2019 - 25.5.2019 proběhne po delší době prezentace RC modelů pro děti v obci Hvězdlice. Bližší info o přípravě modelů později. Snad bude přát počasí. A pak v neděli 26.5.2019 závod MR Cup v Brně a online report.
- Igor Vlahovič -


02.05.2019 - Do kalendáře závodů přidány termíny seriálu MJS Cup, který se jede v Brně Bosonohách
- Igor Vlahovič -


zobrazit starší > >
©   M A S T E R S . C Z   |   developed by: leonix s.r.o.

Reichard modelsport