Masters.cz :: RC modely aut :: RC auta, RC technika, Novinky, Tuning :: Fotogalerie, Vlastní poznatky

EFRA GRAND PRIX Ingolstadt - Nemecko

3-5.10.2003 sa v Nemeckom meste Ingolstadt konal EFRA závod. Na veľmi peknej dráhe, ktorá bola zmesou techniky a rýchlosti sa zišlo iba 30 jazdcov, čo bolo na EFRA závod veľké prekvapenie. Osobne si myslím, že všetci mohli ľutovať, pretože celý pretek prebiehal na veľmi vysokej úrovni a v príjemnej atmosfére.

Závodu sa zúčasnili iba traja zahraničný jazdci a to Steen Graversen, ktorý je na koberci europskou špičkou a o tom sme sa mohli aj presvedčiť na GP v Prahe, kde skončil druhý. Ďalšími zahraničnými jazdcami už boli iba Martin Hudý a Juraj Hudý. Z nemeckých pretekárov som poznal Alexandera Stockera, ktorý tiež prevažne jazdí na koberci a tiež o tom svedčí A finále na GP PRAHA a A finále Majstrovstiev Nemecka. Závodu sa zúčasnil aj tým GM s Markusom Fostom a Ralfom Helbingom a tým ORION s Dirkom Wischnewskim, čo je po Markovi Rainhartovi najväčšia hviezda nemecka. Pred dvomi týždňami skončil na CS open 5 a porazil takých jazdcov ako je Pinish, Pumpler Jonas Anderson, Graversen... Tým ORION zastupovali ešte Leinburger Steffen- 9. na CS open a Volker Ronald.

Závod sa jazdil podľa pravidiel EFRA. Gumy, vložky aj disky boli bez obmedzenia, takže okrem hľadania optymálneho set-upu sme museli nájsť aj najlepšie gumy a vložky. Nakoniec sa všetci jazdci zhodli, že najlepšie fungovali gumy SOREX 24 s JB FOAM vložkami. Bola to naozaj výborná voľba.

V piatok o 13 hodine začali voľné tréningy a na večer sa konal meraný tréning a jedna rozjazda. V sobotu ráno bol ešte voľný tréning a potom 5 rozjázd. Rozjazdy skončili o 5 hodine a do 8 sme mohli ešte trénovať. Závod bol vinikajúci hlavne množstvom tréningov čo bolo na začiatku kobercovej sezóny fantastické. V sobotu na večer sme konečne našli ten optimálny set-up a Martinovi sa kolá zlepšili o 3 desatiny na kolo.

V rozjazdách dominoval Steen Graversen, ktorému dokázal konkurovať iba Dirk Wischnewski. Iba týto dvaja jazdci dokázali najazdiť 21 kôl.

13.Juraj HudýXray19kôl5.04

Finále A1 Štart - ciel jazdu na 1 mieste predviedol Steen Graversen. Druhý skončil Leinburger a tretí Wischnewski. Martinovi sa nepodaril štart, keď pri snažení predrať sa do predu skončil na búdke a s pol kolovou stratou to stiahol na 4 miesto. Vo finále mu auto fungovalo perfektne očom svedčili aj jeho časy na kolo, keď robil po Graversenovi najrýchlejšie kolá. Po finále sa všetci jazdci rozbehli k Martinovmu autu a iba nechápavo krútili hlavou ako sa mohol zrýchliť o pol sekundy na kolo.

Finále A2 Bezchybnú jazdu opäť predviedol Steen Graversen a vyhral aj 2 finále. Martinovi sa podarilo po štarte predrať na 3 miesto a s Wischnewskim predviedli 2 minutový boj o pozíciu. Nakoniec sa radoval Dirk pretože pri vzájomnom kontakte Martina zvrtlo a jazdci zo zadu ho pohltili. Finále nedojazdil. Tretí skončil Stocker.

Finále A3 Opäť dominoval Graversen. Štart bol veľmi kľudný a Martin sa predieral dopredu veľmi pomaly. Pred Stockera sa dostal ukážkovým obiehaním, keď sa z vnútra natlačil do zákruty, kde nebolo veľa miesta, ale Martinovi to vyšlo. Prekvapením bolo počínanie Leinburgera a Volkera, ktorí Martina pustili pred seba uhýbacím manévrom. Martin sa ešte stihol dotlačiť na Dirka, ale už bol koniec a skončil 3.

Finále B Skoro bezchybnú jazdu predviedol Juraj, ktorý skončil celkovo druhý, ale iba kôli tomu, že pri zhode bodov rozhoduje najrýchlejšie zajazdené finále a to mal o sekundu horšie ako víťaz B finále Bjorn Bilino.