Masters.cz :: RC modely aut :: RC auta, RC technika, Novinky, Tuning :: Fotogalerie, Vlastní poznatky
www.euautodily.cz

Staffanstorp - Švédsko - ME ETCs 4

Masters.cz
Michal má z poháru radost
 

NEDĚLE 4.7.2004 - FINÁLOVÉ JÍZDY

Začíná poslední den ME a pochopitelně jak je zvykem tréninkem ve finálových skupinách. Jak je obvyklé, pochopitelně opět prší a bohužel s přestávkami nestejně dlouhými celý den. Opět problém co obout, opět být připraven již na startu rychle přezout. Po tréninkových jízdách, kterých se však mnoho jezdců nezúčastnilo, z části z důvodu špatného počasí, z části z hlediska taktiky.

Takže k finálový jízdám ME Touring Cars , budu se zabírat jízdami našich a slovenských jezdců a také i postřehy s jízd finále B a A.

Finále M / 121 - 130 místo. Standa Němeček určitě pomýšlel na úplně jiné finále, ale snad všichni naši a i slovenští jezdci měli stejné pocity. Hned v prvním finálové jízdě opět předvádí jízdu s hlavním jeho problémem - rušením.Bohužel, tento problém neměl jenom on, ale i velký počet dalších jezdců. Myslím si, že smyčka č.2 vedená cca 35cm nad dráhou mohla k tomuto problému přispět. Standa skončil nakonec na 3.místě a celkově na 124. místě.

Finále K / 101 - 110 místo. Jura Hudy asi také nejásal radostí, ale dokázal při jízdách radit, dělat mechanika, předvádět nový model off-Road 1:8 a hlavně hodně hlasitě nadávat na smůlu, když jel, určitě se dostavila změna počasí. Skončil ve finále na 4. místě a celkově 104.

Finále J / 91 - 100 místo. Michal Němeček si určitě zasluhoval lepší finále, první dvě finálové jízdy vyhrál naprosto jasným způsobem, třetí jízdu na mokrém povrchu díky špatným "mokrým" gumám už nezvládnul. Finále vyhrál a celkově skončil na 91.místě. Splnil svůj závazek na získání poháru z ME.

Finále G/ 61 - 70.místo. Také Vašek Strupek si představoval lepší finále a určitě na něj měl. Bohužel i v těch povedených rozjížďkách udělal vždy 1 chybu a to bohužel v této konkurenci je vždy znát na umístění. Ve finále si dal ale záležet, i když musel "rozdýchat" diskvalifikaci z první jízdy - nízká váha modelu. V dalším finále skončil na druhém místě a třetí finále vyhrál s náskokem 5 vteřin. Dokázal porazit mistra Irska M.Gillilanda a staré známé C.Wittnera z Rakouska a hlavně "týmového" kolegu Vessu Yliho z Finska. Celkově 61.místo je o 11.míst horší než v minulém roce. Takže celkový závazek splněn a vezli jsme už druhý pohár za vítězství ve finálové skupině.

Finále E/ 41 - 50. místo. Michal Bok ve skupině s jmény jako Tony Vradenberk z Holandska, Marc Fost z Německa, ale hlavně s Mistrem Evropy z roku 2003 Juho Lavanenem z Finska. Hrozně moc chtěl také pohár, ale počasí, určitá nervozita a také chyby udělaly svoje. Celkově ale jel opravdu dobře a dokázal ve druhé finálové jízdě dojet na 3.místě. Celkově ale skončil na 47.místě a získal tak primát nejlepšího výsledku českého jezdce v historii ME Touring Cars, který byl dosud 50.místo / 2003 Vašek Strupek/.

Finále C / 21 - 30. místo. Také Martin Hudy chtěl být výše, ale také jemu chybělo více štěstí. V rozhodující chvíli to byla chybička, nebo počasí. Vím, že to vypadá špatně, když po několikráte opakuji větu o počasí, ale věřte mi, že toto ME bylo o počasí. Dělal co mohl, dvakrát se mu ve finále podařili zajet 3.místo, ale nakonec skončil na 24.místě. Osobně si myslím, že v konkurenci jezdců jako jsou Andy Kramer z Německa, Pelé Martin z Dánska a hlavně Petr Pinisch z Rakouska to nebyl vůbec špatný výkon.

Finále B - tady jsme sice neměli žádného jezdce, ale hrozně se mě líbil výkon několikanásobného mistra Evropy angličana Davida Spashetta, který dokázal s velkou převahou porazit své věhlasné soupeře. Bylo to vlastně "mistrovství Anglie", protože pět jezdců v tomto finále bylo právě odtud. Také naši známí z mistrovství Rakouska chtěli alespoň úspěch v B finále, zvláště populární Hupo Honigl, ale nakonec na něj zbylo celkově 14. místo.

Finále A - vždy dva jezdci z týmů Asso, X-Ray, Schumacher, Tamiya a Corally. Už tato skutečnost předpověděla velkou psychickou zátěž jezdců i jejich doprovodu. Nejlépe na tom měl být Jura Hudy "velký" šéf týmu X-Ray, jehož tým měl pozice na startu 1. a 3. Ale opět se musím odvolávat na počasí, jestliže nejlepším jezdcům přálo počasí při 5 kvalifikacích, tak pro finále to bylo obráceně. To co se například dělo při druhé finálové jízdě nedokáži ani popsat. Auta se spíže podobala ponorkám, které se prodíraly vodou. Doufám, že alespoň některé moje snímky vám dokážou přiblížit tuto neopakovatelnou atmosféru. Tyto chvíle nebyly právě nakloněny týmu X-Ray . Naprosto suverénní výkon z kvalifikací nedokázal Jilles Groskamp zopakovat. Přílišná nervozita, nepřízeň počasí a chyby vyplývající z pocitu odpovědnosti udělaly svoje. Nakonec vyhrál Jonas Kaerup z Dánska s podvozkem Asso. Můj názor je ale jiný, jestli ovlivňují rozhodčí zápasy ve fotbale, tak tentokrát ovlivnil rozhodčí i výsledek třetí rozhodující finálové jízdy. Jonas před diváky i rozhodčími / byli vždy 2 !!/, v průběhu třetí minuty atakoval ze zadu vedoucího jezdce Teemu Leina, který se otočil do protisměru a dostal se na trávu. Jonas pokračoval bez jakéhokoliv zpomalení i bez jakéhokoliv zásahu rozhodčích až k vítězství. Po diskusi s několika jezdci i bafuňáři jsem zjistil, že tento názor nebyl jenom můj. Jako ve fotbale se nedá zrušit uznaný gól, tak také tady se také již nic nestalo. Druhý skončil velice perspektivní jezdec Marc Rheinard z Německa s podvozkem Tamiya, třetí teprve "morální vítěz" Teemu Leino z Finska s podvozkem Schumacher.

Dobojováno, rozdány poháry a skončilo další Mistrovství Evropy. Také pro naše jezdce i doprovod, všichni odjížděli s pozdravy, že se brzy uvidíme na dalších závodech. Takže dodám pár svých postřehů, které jsou subjektivní a proto je berte jako chuť se s vámi podělit o svoje osobní pocity.

Švédsko je krásná, zelená a čistá země s výbornými lidmi, kteří ani nezamykají svoje domovy. Jezdí velice ohleduplně a jsou ochotni vám kdykoliv pomoci. Nikde podle mne nejsou změny počasí tak rychlé a nepředvídatelné. Toho deště bylo na můj vkus opravdu hodně. Naši "provianťáci", jak pojmenovali kluci paní Strupkovou i Bokovou, počasí pojmenovaly poněkud vulgárněji.

Úroveň jezdeckého pole se zvedla a jsem rád, že mohu konstatovat, že i úroveň našich jezdců i závodů u nás se zvyšuje také. Myslím si, že ani další naši jezdci by neudělali ostudu. Je to jenom otázka vyježděnosti na zahraničních závodech. Věci, které mě osobně vadily, měly co do činění s průběhem závodů. Necitlivé rozhodování rozhodčích, někdy byli až příliš aktivní a přísní, někdy přehlíželi i větší přestupky proti pravidlům. Také změny pravidel v průběhu již probíhajícího mistrovství se mi zdálo nepochopitelné. Nejdříve se na oficiálních stránkách EFRA povolí některé nové karoserie např. Protoform Alfa Romeo 2, potom se rozhodne, že pro mistrovství bude platit starý seznam karosérii. I doplnění povolených "mokrých" pneumatik o další dva typy bylo pro mne nepochopitelné. Také to, že tyto pneumatiky nebyly ze strany pořadatele zajištěny byla ostuda nejenom pořadatelů. I já jsem bohužel nedokázal pneumatiky pro naše jezdce zajistit, teprve s pomocí svých kolegů z jiných týmů jsem zajistil použité pneumatiky pro naše jezdce. Jenom tak pro úplnost, jako Team Manager českého týmu jsem minimálně 2 hodiny denně trávil jednáním s vedením závodů.

Těším se, že se s vámi setkám na závodech Mistrovství České republiky.


Václav Strupek - předseda sekce Touring Cars při RCAČR.

Masters.cz
Tak v tomto se jezdilo ...
Masters.cz
Jezdci finále A
Masters.cz
Morální vítěz v očích mnoha přítomných, T.Leino z Finska s podvozkem Schumacher
Masters.cz
Pohár za TQ připadl nešťastnému Jillesovi, snad příště
Masters.cz
Radost mají i dánští fanoušci
Masters.cz
Teemu Leino z Finska
Masters.cz
Vašek na startu finálové jízdy se start. číslem 6
Masters.cz
Vašek přebírá pohár za vítěztví ve finále G
Masters.cz
Vitězný Kaerup se zdraví se soupeři
Masters.cz
Někde tady jsou auta
Masters.cz
... a příště jim to ukážeme
Masters.cz
Potom už trajekt do Roztoku a domů.

DJI drony a nejen to
Kontakt

E-mail a další potřebné informace jsou uvedeny v rubrice Editorial

Reklama
YT kanál Igor Vlahovič
Krátké zprávy

01.11.2019 - Dovoluji si Vás pozvat na historicky první závod o putovní pohár Trialu Brno.Neděle 3 listopadu 9 00 Závod proběhne dle stávajících pravidel. Klasicky občerstvení jen vlastní, možnost uvařit kávu, čaj, grog. Nenechte si ujít jedinečnou možnost vyhrát Brněnský putovní pohár Trialu Brno. Bude potřeba píchat branky, tak přijďte trošku dříve.( kdo dřív přijde, ten dřív mele, čili dřív píchá.)
- Jiří Groch -


04.10.2019 - POZOR !!! Závod MJS Cup se s ohledem na počasí posunuje na neděli 6.10.2019 !!! Díky za pochopení.
- Marek Sova -


06.09.2019 - Pozor. Závod MJS Cup se přesouvá že soboty na neděli s ohledem na vývoj počasí.
- Igor Vlahovič -


18.05.2019 - 25.5.2019 proběhne po delší době prezentace RC modelů pro děti v obci Hvězdlice. Bližší info o přípravě modelů později. Snad bude přát počasí. A pak v neděli 26.5.2019 závod MR Cup v Brně a online report.
- Igor Vlahovič -


02.05.2019 - Do kalendáře závodů přidány termíny seriálu MJS Cup, který se jede v Brně Bosonohách
- Igor Vlahovič -


zobrazit starší > >
©   M A S T E R S . C Z   |   developed by: leonix s.r.o.

Reichard modelsport