ME Touring cars 1:10 Heemstede – NL

Martin Hudý

<p align=“justify“>Od 27.6. do 1.7. 2001 sa konali v Holanskom meste Heemstede majstrovstvá Európy Touring cars 1:10. Dráha dlhá cez 280m je viac vhodná pre spalováky v mirke 1:8 než pre DTM. Dráha je veľmi pekná a nemá skoro žiadne prudké zákruty. Plynulé zákruty vyhovovali skoro všetkým jazdcom. Hlavne klopená zákruta pri výjazde na rovinu zvádzala na neprimeranú rýchlosť a často auta končili mimo trate. Dráha, ktorá na prvý pohľad vypadá veľmi jednoducho zvádzala jazdcov na časté chyby. To však nehovorím o tej špičke, ktorá dráhu už poznala na spamäť. (Sakke a Timo Ahoniemi trénovali na dráhe skoro každý výkend pred ME). David Spashett dával každému zo svojej najlepšiej skupiny riadne kapečky. Už skoro všetci vedeli hneď po prvom tréningu kto je majstrom Európy. Je vidieť, že Trinity je v tomto obore veľmi skúsená firma. To bolo vidieť aj na Davidovi, ktorý obehol aj dvoch jazdcov na rovinke naraz. </p>
<p align=“justify“>Na ME sa uplatnili aj nové obmedzenia, ktoré sa týkali aj kotvy. Kotva musela mať minimálne 12 závitov. Pre tento pretek boli pripravené motory 12×1 ( dôvodom bola dlhá rovina). Obmedzenia sa týkali aj pneumatik. Boli povolené len Take Off Corally SSA, SSB . Na vodu boli povolene Pitshimitzu.( našťastie okrem jedného dňa nám tam vôbec nepršalo). Na závod ste môhli použiť len tri sady pneumatík (Finalisti A skupiny môhli použiť jednu sadu naviac). </p>
<p align=“justify“>Pretek začal v utorok voľným tréningom. Každá skupina jazdila iba 4 krát do dňa. Voľný tréning trval až do štvrtka. V piatok do poludnia nastúpili dva merané tréningy a po obede dve série rozjázd. V posledných skupinách si transponder dal len málokto aby konkurencia nevedela ich časy. V sobotu sa pokračovalo s rozjazdami. Rozjazdu každý absolvoval ešte 4 krát. Závodu sa zúčasnilo 123 pretekárov (na súpiske ich bolo 137). V nedeľu boli na pláne finálove jazdy.</p>
<p align=“justify“>Z Čiech sa na ME zúčasnili dvaja jazdci Aleš Pelikán a Václav Strupek. Martin Kořínek sa závodu zúčasnil len ako divák??? Zo Slovenska sa preteku zúčasnili Juraj Hudý a Martin Hudý. </p>
<p align=“justify“>Na závodoch bolo zastúpených veľa typov aut. Najrozšírenejšie boli ASSO, HPI, GM, XRAY, CORALLY. V menšiom počte LOOSI, YOKOMO, SCHUMACHER, TAMIYA.</p>
<p align=“justify“>Každá rozjazda mala svoje čaro a to hlavne umiestnenie, pretože v 5 sekundách bolo viac ako 20 jazdcov. V rozjazdách opäť dominoval Spashett. Poradie sa menilo po každej jazde. Ešte pred poslednou jazdou sa v A Finale nenachádzal jeden z favoritou Sakke Ahoniemi, ale svoju poslednú šancu využil a do A finále sa nakoniec prebojoval. </p>
<p align=“justify“>Do A sa prebojovali okrem Spashetta a Sakkeho aj Simo Ahoniemi, Teemu Leino, Jukka Steenari, Craig Drescher, Niels Koenekoop, Peter Pinisch, Andrew Moore, Chris Grainger.</p>
<p align=“justify“>Aleš Pelikán sa prebojoval do G finále. Aleš mal perfektne nastavené auto. Vo svojej najlepšej rozjazde sa Aleš dostal mimo trať. Táto chyba ho stála viac ako 30 miest. Aleš nakoniec skončil 69. Václav Strupek sa prebojoval do K finále. Od Aleša ho po rozjazdach delila strata pol kola. Nakoniec vo svojej skupine skončil druhý a celkovo 102. Juraj a Martin Hudý sa stretli spolu v J finále. Juraj mal tiež veľkú smolu, pretože v jeho najlepšej rozjazde mu došli pred koncom baterky a celkovo padol o viac ako 20-30 miest. Aj Martin Hudý môhol štartovať v lepšej finálovej jazde. Martin sa vo svojej najlepšej jazde dostavil iba 10 sekúnd pred štartom a preto musel štartovať z boxov. Táto strata ho tiež stála viac ako 20 miest. Juraj Hudý svoju finálovú skupinu suverejne vyhral a skončil 91. Martin Hudý skončil 96. </p>
<p align=“justify“>V A finále sa stretli 4 jazdci z Anglicka a z Fínska. Jeden jazdec z Holanska a z Rakúska.</p>
<p align=“justify“>Prvé finále vyhral David Spashett, druhý bol Teemu Leino a tretí Craig Drescher. V jednom kole vyleteli naraz bratia Sakke a Simo Ahoniemovci. </p>
<p align=“justify“>Druhé finále bolo ešte zaujímavejšie. Spashett, ktorý si po štarte urobil značný nádskok si dovolil aj výlet mimo trať. Všetci svätí však stáli pri ňom a zázrakom sa dostal z trávy na trať sám a ešte stále na prvom mieste. Simo Ahoniemi bol tretí a za ním číhal jeho brat. Simo automaticky brata pustil a aby ho náhodou neohrozil musel pustiť aj ďalšieho a prepadol sa na piate miesto.Sakke na Teemu Leina tlačil a pred koncom sa Sakke pred Teema dostal. David už v pohode dokrúžil na prvom mieste a už po druhej jazde bolo rozhodnuté o majstrovi Európy.</p>
<p align=“justify“>Tretie finále bolo tiež veľmi zaujímavé. V druhej zákrute sa pred Davida chcel dostať Teemu Leino, ale David ho pustiť nechcel a tak sa zrazili. Pohotový Sakke chybu Leina hneď využil a dostal sa pred neho. Prvá trojka už v kľude dojazdila a poradie sa už nezmenilo. David svoju pozíciu potvrdil a aj do tretice vyhral</p>