Moravské vinobraní 2007

Láďa Vašnovský

<p>Klub RCM Hodonín pořádal dne 29.9.2007 <b>Moravské vinobraní 2007</b>. Pod tímto lákavým a zároveň, na první pohled, o sportu nic nevypovídajícím názvem se skrýval <u>volný závod modelu buggy a big foot v měřítku 1:6</u>. Neoficiální ukončení &#8222;šestkové&#8220; sezony se opravdu vydařilo. Sice z počátku se zdálo, že je vše ohroženo vzhledem k nepřízni počasí, ale nakonec, v den závodu, se nebe rozjasnilo a celý den svítilo slunce. Začátek klání byl posunut na 12 hodinu. Dráha rychle vysýchala a tak terén se stal sjízdným již kolem 11. hodiny a všichni závodníci, kterých byly asi 20 využili volné dopoledne k degustaci burčáku <!– separe –> a přípravě pašíka, který se od časného rána otáčel na důmyslně sestrojeném grilu.</p>
<p>Klání bylo odstartován a jely se dvě rozjížďky v obou kategoriích. Terén byl dosti těžký, auta seděla jak přišitá k povrchu, někdy se i převracela. Byla to příjemná změna proti prašnému létu. Trošku problém měly modely FG Baja, které vzhledem k těžšímu převodu občas ukroutily unášeč hnací nápravy. Tento handycap však doháněly klidnější jízdou díky větším kolům. Proto mnoho závodníku vyměnilo riginál kola za původní kola z FG Marder.</p>
<p>K závodu nastoupilo 17 jezdců, u modelů buggy se jela i semifinálová jízda a následné finále bylo velmi dramatické. Vzhledem k těžkému terénu mnoho závodníku řešilo technické problémy se svými modely. Statečně se však po opravě opět vrhli do víru závodu. Jedním se smolařů byl Pavel Karel, který několikrát ukroutil unášeč poloosy, ale vzhledem ke svým schopnostem mechanika se opět navrátil do závodu a nakonec vybojoval krásné druhé místo. Konečně svou letošní smůlu protrhl František Fráňa, který dokázal zvítězit v obou kategoriích. Boj závodníků byl opravdu urputný jako by se jel závod MČR a rozhodčí a časoměřič Broněk Fogt měl plné ruce práce zvládat vzniklé situace.</p>
3.Čechovský Petr</p>
<p>Pohár obdržel každý účastník již při přihlášení, následovalo vyhlášení výsledků a předání diplomů. Pak začala dlouho očekávaná oslava a bilancování prošlé sezony. Většina závodníků, mechaniků a ostatních se vrhla na křehce propečeného pašíka a skvělý burčák, který měl i předepsanou teplotu. Škoda, že se vzhledem k nepřízni počasí nezúčastnila celá špička MČR, která se pravidelně účastnila seriálu O Moravský koštéř. Ale i tak se toto setkání vydařilo, debatovalo se o pravidlech na příští sezonu, o podobě seriálu O Moravský koštéř, který si získal velkou oblibu a účast na něm byla shodná jako na závodech MČR. Hlavně se debata točila kolem kategorie big foot, která by se měla vrátit do podoby originál modelů FG big foot. Dále se diskutovalo o novém, navrhovaném modelu MČR, kdy by se měly konat jen 2 finálové závody ve Slavkově a ostatní závody by se měly hodnotit jako kvalifikace. Tento model byl téměř jednohlasně zavržen. Uvidíme co nám přinese nová sezona do naší kategorie šestek. Oblíbenost těchto modelů za poslední rok značně vzrostla, vyrostly nové dráhy v Třinci a v Mariánských lázních a snad přibydou i další seriály. Kategorie modelů 1:6 si získává dominantní postavení ve skupině Large Scale. Doufejme, že tento trend vydrží a obliba ještě vzroste.</p>
<p>Nezbývá než závěrem opětovně zmínit seriál O Moravský koštéř, který organizoval RCM Hodonín a RC sport Březí. V příští sezoně se rýsuje možnost tento seriál rozšířit na 8 závodů s tím, že by se jely vždy po dva závody na jedné dráze. Ale na konečný verdikt si ještě musíme počkat a rozhodnutí zda se další 4 závody pojedou na Severní Moravě závisí hlavně na tom, jestli dráhy budou splňovat potřebné podmínky.</p>
<p>Poděkování patří všem členům RCM Hodonín za skvěle zorganizované rozloučení se závodní sezonou. Snad další sezona se vydaří aspoň obdobně.</p>