Masters.cz :: RC modely aut :: RC auta, RC technika, Novinky, Tuning :: Fotogalerie, Vlastní poznatky
www.euautodily.cz

ZERO BOOST na regulátoru

Hlavní foto

Současné elektronické závodní regulátory disponují pokročilým stupněm nastavování. Kromě klasické kalibrace s RC soupravou lze programovat mnoho parametrů. Například vypínání LiPo, automatickou brzu v neutrálu, sílu brzdy atd.

Jedním z hlavních parametrů je i FEEL a BOOST. O co se tedy jedná ?

FEEL - zde si volíme odezvu plynu na páce plynu RC soupravy. Nižší hodnota = jemnější akcelerace. Opačně maximální hodnota = okamžitý nástup akcelerace. Na volbě v tomto případě závisí na typu povrchu. Zde se výkon motoru nezvyšuje.

BOOST - druhý parametr. Ten už nám dokáže zvýšit výkon motoru, aniž bychom zasahovali přímo časováním na něm. I zde platí, že nejnižší hodnota = nulové časování motoru - tzv. ZERO BOOST. Postupným zvyšováním parametru nám roste výkon motoru. Co to znamená ?

ZERO BOOST - nulové navýšení výkonu motoru. Používá se toto nastavení v kategoriích, kde je tento parametr předepsán. Pozná se tím, že dioda na regulátoru poblikává. Tedy u drtivé většiny případů. Jakmile nastaven ZERO BOOST nemáte, dioda svítí trvale. V tomto případě je spotřeba z akumulátorů menší, motor méně hřeje, ale i rychlost modelu je menší. Výkon motoru se nezvyšuje.

BOOST - zvyšováním parametru zrychlujeme, máme vyšší spotřebu z akumulátorů, motor více a více topí. Máme však větší rychlost. Ale pozor !!!

Nesprávnou kombinací BOOST parametru a zvoleného motoru (a převodu) může dojít k poškození některé z komponent.

Příklad: motor LRP X12 3.5T vs BOOST nejvyššího stupně je naprostý nesmysl. A to i při lehkém převodovém poměru. Obávám se, že i krátkodobé zatížení by nebylo bez následků. Vše by pracovalo na mezních hodnotách.

U starších typů regulátorů můžeme také nastavovat mnohé parametry. Ale není v nich BOOST a FEEL nahrán. Je tam pouze možnost nastavit odezvu plynu (obdoba FEEL). Ale to nám nezvyšuje výkon motoru.

ZERO BOOST se tedy uplarňuje tam, kde je potřeba omezit výkon motoru a modelu celkově. Avšak stále je tu možnost časovat motor samotný. Tím pak také dosáhneme vyššího výkonu. A tak pokud má být vše v nulovém ( případně továrním) nastavení, je potřeba vždy zadat jasně daná pravidla pro danou kategorii.

Taková kategorie YOKOMO GT má právě povinnost mít regulátor v ZERO BOOSTU nastavení. A motor také v továrním nastavení. Vše je jasně a lehce zkontrolovatelné. Dioda bliká a motor je také možno ihned zkontrolovat.

Nastavení parametru ZERO BOOST je u všech typů regulátorů podobné. Pomocí tlačítka či programovací karty si jej nastavíte.

DJI drony a nejen to
Kontakt

E-mail a další potřebné informace jsou uvedeny v rubrice Editorial

Reklama
smartwear.sk
Víťa Černík fotograf
YT kanál Igor Vlahovič
Krátké zprávy

01.11.2019 - Dovoluji si Vás pozvat na historicky první závod o putovní pohár Trialu Brno.Neděle 3 listopadu 9 00 Závod proběhne dle stávajících pravidel. Klasicky občerstvení jen vlastní, možnost uvařit kávu, čaj, grog. Nenechte si ujít jedinečnou možnost vyhrát Brněnský putovní pohár Trialu Brno. Bude potřeba píchat branky, tak přijďte trošku dříve.( kdo dřív přijde, ten dřív mele, čili dřív píchá.)
- Jiří Groch -


04.10.2019 - POZOR !!! Závod MJS Cup se s ohledem na počasí posunuje na neděli 6.10.2019 !!! Díky za pochopení.
- Marek Sova -


06.09.2019 - Pozor. Závod MJS Cup se přesouvá že soboty na neděli s ohledem na vývoj počasí.
- Igor Vlahovič -


18.05.2019 - 25.5.2019 proběhne po delší době prezentace RC modelů pro děti v obci Hvězdlice. Bližší info o přípravě modelů později. Snad bude přát počasí. A pak v neděli 26.5.2019 závod MR Cup v Brně a online report.
- Igor Vlahovič -


02.05.2019 - Do kalendáře závodů přidány termíny seriálu MJS Cup, který se jede v Brně Bosonohách
- Igor Vlahovič -


zobrazit starší > >
©   M A S T E R S . C Z   |   developed by: leonix s.r.o.

Reichard modelsport