Masters.cz :: RC modely aut :: RC auta, RC technika, Novinky, Tuning :: Fotogalerie, Vlastní poznatky
www.euautodily.cz

ZERO BOOST na regulátoru

Hlavní foto

Současné elektronické závodní regulátory disponují pokročilým stupněm nastavování. Kromě klasické kalibrace s RC soupravou lze programovat mnoho parametrů. Například vypínání LiPo, automatickou brzu v neutrálu, sílu brzdy atd.

Jedním z hlavních parametrů je i FEEL a BOOST. O co se tedy jedná ?

FEEL - zde si volíme odezvu plynu na páce plynu RC soupravy. Nižší hodnota = jemnější akcelerace. Opačně maximální hodnota = okamžitý nástup akcelerace. Na volbě v tomto případě závisí na typu povrchu. Zde se výkon motoru nezvyšuje.

BOOST - druhý parametr. Ten už nám dokáže zvýšit výkon motoru, aniž bychom zasahovali přímo časováním na něm. I zde platí, že nejnižší hodnota = nulové časování motoru - tzv. ZERO BOOST. Postupným zvyšováním parametru nám roste výkon motoru. Co to znamená ?

ZERO BOOST - nulové navýšení výkonu motoru. Používá se toto nastavení v kategoriích, kde je tento parametr předepsán. Pozná se tím, že dioda na regulátoru poblikává. Tedy u drtivé většiny případů. Jakmile nastaven ZERO BOOST nemáte, dioda svítí trvale. V tomto případě je spotřeba z akumulátorů menší, motor méně hřeje, ale i rychlost modelu je menší. Výkon motoru se nezvyšuje.

BOOST - zvyšováním parametru zrychlujeme, máme vyšší spotřebu z akumulátorů, motor více a více topí. Máme však větší rychlost. Ale pozor !!!

Nesprávnou kombinací BOOST parametru a zvoleného motoru (a převodu) může dojít k poškození některé z komponent.

Příklad: motor LRP X12 3.5T vs BOOST nejvyššího stupně je naprostý nesmysl. A to i při lehkém převodovém poměru. Obávám se, že i krátkodobé zatížení by nebylo bez následků. Vše by pracovalo na mezních hodnotách.

U starších typů regulátorů můžeme také nastavovat mnohé parametry. Ale není v nich BOOST a FEEL nahrán. Je tam pouze možnost nastavit odezvu plynu (obdoba FEEL). Ale to nám nezvyšuje výkon motoru.

ZERO BOOST se tedy uplarňuje tam, kde je potřeba omezit výkon motoru a modelu celkově. Avšak stále je tu možnost časovat motor samotný. Tím pak také dosáhneme vyššího výkonu. A tak pokud má být vše v nulovém ( případně továrním) nastavení, je potřeba vždy zadat jasně daná pravidla pro danou kategorii.

Taková kategorie YOKOMO GT má právě povinnost mít regulátor v ZERO BOOSTU nastavení. A motor také v továrním nastavení. Vše je jasně a lehce zkontrolovatelné. Dioda bliká a motor je také možno ihned zkontrolovat.

Nastavení parametru ZERO BOOST je u všech typů regulátorů podobné. Pomocí tlačítka či programovací karty si jej nastavíte.

DJI drony a nejen to
Kontakt

E-mail a další potřebné informace jsou uvedeny v rubrice Editorial

Reklama
YT kanál Igor Vlahovič
Krátké zprávy

04.10.2019 - POZOR !!! Závod MJS Cup se s ohledem na počasí posunuje na neděli 6.10.2019 !!! Díky za pochopení.
- Marek Sova -


06.09.2019 - Pozor. Závod MJS Cup se přesouvá že soboty na neděli s ohledem na vývoj počasí.
- Igor Vlahovič -


18.05.2019 - 25.5.2019 proběhne po delší době prezentace RC modelů pro děti v obci Hvězdlice. Bližší info o přípravě modelů později. Snad bude přát počasí. A pak v neděli 26.5.2019 závod MR Cup v Brně a online report.
- Igor Vlahovič -


02.05.2019 - Do kalendáře závodů přidány termíny seriálu MJS Cup, který se jede v Brně Bosonohách
- Igor Vlahovič -


18.04.2019 - Termíny MČR LS onroad vloženy do kalendáře závodů
- Igor Vlahovič -


zobrazit starší > >
©   M A S T E R S . C Z   |   developed by: leonix s.r.o.

Reichard modelsport