Masters.cz :: RC modely aut :: RC auta, RC technika, Novinky, Tuning :: Fotogalerie, Vlastní poznatky
www.euautodily.cz

Jak se zachovala LiPo akku při proražení ?

Hlavní foto

Tento akumulátor jsem měl velmi krátkou chvíli. Byl použit cca 3x při rychlostních testech RC modelů ET 1/10 na Masarykově okruhu a již po prvním testu došlo k jeho mírnému nafouknutí.

Při třetím testu se model po krátké době zastavil. Regulátor odstavil zřejmě pro pokles napětí. Když jsem však změřil napětí na článcích, vše se jevilo jako v pořádku a vybalancované. Na každém článku bylo napětí 3,9V / článek.

Každopádně se netříštivý obal ještě více nafoukl a kdybych jej neměl zpevněn páskou, vypadalo by to tak, jak vidíte na přiložených fotkách.

Akumulátor je typu 2S 2P a vypadá to, že pouze jeden z článků byl nafouknutý. Ovšem i při napětí, které se jeví v pořádku, není radno tento akumulátor nadále používat.

Doslechl jsem se, že je možné tento typ reklamovat u dovozce, protože série byla dle výrobce vadná. Ale já se rozhodl demonstrovat situaci, kdyby došlo k mechanickému poškození nejen obalu, ale i článku samotného.

Nemusí se jednat o HARD CASE typ, ale i o klasický LiPo článek např. do letadla atp. Tam při pádu by mohlo k tomuto jevu dojít.

Vše proběhlo za přísných bezpečnostních opatření na odlehlém místě, kde nemohlo dojít k požáru. Připravili jsme ostrý hrot z hřebíku, který byl zatlučen do desky a na ní pak byly články akumulátoru následně naraženy - došlo tedy k proražení. Tím se obsah článků dostal do kontaktu se vzuchem. A jak to dopadlo již vidíte jednak na foto a také na video záznamu.

Fotoaparát snímal sekvenčně, aby zachytil každý okamžik pokusu. Kamera byla umístěna v bezpečné vzdálenosti na stativu. Z mnoha fotek jsem nakonec vybral ty, které ukazují každou část pokusu.

A názor přítomných ?

- i při napětí na akumulátoru nedošlo k jeho okamžitému vzplanutí větších rozměrů

- těsně po proražení se nestalo nic, až po krátké chvíli došlo k chemické reakci provázené kouřením a dalším nafouknutím článků

- pokud by se tedy každá LiPo baterie zachovala tímto způsobem, pak by to bylo ještě únosné

- i když jsme neměřili teplotu při reakci, určitě tam byla taková, aby mohlo dojít k případnému požáru v hořlavém prostředí

- v jednu chvíli se nám i na přímém slunci zdálo, že je viditelný plamen na povrchu článku

- jinak by se určitě zachovala baterie při zkratu či přebíjení

- očekávali jsme opravdu ostré zahoření článků při styku elektrolitu se vzduchem

 

V každém případě nedoporučuji toto provádět ostatním, protože je tu vždy riziko. I když se dá očekávat zřejmě podobný průběh reakce.

Takto se zachovala konkrétně tato LiPo baterie podotýkám.

V galerii vidíte na konci i detail, jak vypadaly články po ukončení pokusu.

 

Z toho všeho vyplývá že:

- musíme dodržovat bezpečnost při nabíjení tohoto typu článků (nejlépe v LiPo sáčku, který je žáruvzdorný)

- skladovat LiPo akumulátory také v LiPo sáčku

- při nabíjení je nenechávat bez dozoru

- při zjištění defektu (nafouknutí, rozdíly v napětí článků atd.) ji raději nebudeme používat

- nenechávat dlouhodobě LiPo zabudované v modelu

- odepnout LiPo akku od regulátoru i když je vypnutý

Obrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galerii
DJI drony a nejen to
Kontakt

E-mail a další potřebné informace jsou uvedeny v rubrice Editorial

Reklama
smartwear.sk
Víťa Černík fotograf
jsme s vámi již 10 let
YT kanál Igor Vlahovič
lesní osivo
Krátké zprávy

01.11.2019 - Dovoluji si Vás pozvat na historicky první závod o putovní pohár Trialu Brno.Neděle 3 listopadu 9 00 Závod proběhne dle stávajících pravidel. Klasicky občerstvení jen vlastní, možnost uvařit kávu, čaj, grog. Nenechte si ujít jedinečnou možnost vyhrát Brněnský putovní pohár Trialu Brno. Bude potřeba píchat branky, tak přijďte trošku dříve.( kdo dřív přijde, ten dřív mele, čili dřív píchá.)
- Jiří Groch -


04.10.2019 - POZOR !!! Závod MJS Cup se s ohledem na počasí posunuje na neděli 6.10.2019 !!! Díky za pochopení.
- Marek Sova -


06.09.2019 - Pozor. Závod MJS Cup se přesouvá že soboty na neděli s ohledem na vývoj počasí.
- Igor Vlahovič -


18.05.2019 - 25.5.2019 proběhne po delší době prezentace RC modelů pro děti v obci Hvězdlice. Bližší info o přípravě modelů později. Snad bude přát počasí. A pak v neděli 26.5.2019 závod MR Cup v Brně a online report.
- Igor Vlahovič -


02.05.2019 - Do kalendáře závodů přidány termíny seriálu MJS Cup, který se jede v Brně Bosonohách
- Igor Vlahovič -


zobrazit starší > >
©   M A S T E R S . C Z   |   developed by: leonix s.r.o.

Reichard modelsport