Masters.cz :: RC modely aut :: RC auta, RC technika, Novinky, Tuning :: Fotogalerie, Vlastní poznatky
www.euautodily.cz

TECH: Nebojte se DSM Spektrum


Tento krátký článek si neklade za cíl překlad stánek DSM Spektrum neboť tyto jsou napsány dosti jasně a srozumitelně i pro méně zdatné v anglickém jazyce, ale pár poznatků z praxe/testování v extrémních podmínkách.

Od předminulého týdne mám dlouhodobě zapůjčený systém DSM Spektrum a před závodním použitím v mém XRAY T1 jsem chtěl tento systém podrobit několika testům na možnost zarušení, kterého se nyní potencionální uživatelé bojí nejvíce.

Jen v krátkosti se zmíním o tom, že systém DSM Spektrum nepracuje s žádným doposud používaným systémem modulace AM, FM a PCM a ani na současných frekvencích tedy u nás povolených 27 a 40 MHz, ale v mikrovlnném pásmu 2,4 GHz DSSS. V pásmu 2,4 GHz pracují v podstatě dvě Spread Spectrum technologie - Frequency Hopping (FHSS) a Direct Sequencing (DSSS) . FHSS je jako sekvenční kód použita sekvence až 78 možných frekvencí. Datová zpráva je tak vysílána pomocí mnoha nosných frekvencí tzv. hops. U DSSS jsou jednotlivé bity přenášeny pomocí jedenácti tzv. chipů. Důsledkem toho je, že zpráva je přenášena v širším frekvenčním spektru. Podrobnější informace o DSSS nebo FHSS můžete získat například na serveru Lupa nebo Svět sítí.

Vývojáři DSM Spektrum zvolili DSSS systém, který je schopný si poradit s vyšší úrovní interferencí. Zde jsou základní technické parametry:

DSM System Specifikace:
Frequency BandFrekvenční rozsah2.400-2.4835 GHz
ChannelsPočet kanálů79
Channel SpacingŠířka jednoho kanálu1 MHz
RangeDosah3000 ft (900m)
LatencyLatence/Odezva5.6 ms
Resolution/ChannelRozlišení na kanál4096 steps


Jelikož v ČR jsou fenoménem datového přenosu Wi-Fi sítě ve stejném pásmu jako DSM Spektrum tedy 2,400 - 2,4835 GHz zvláště v zastavěných oblastech, kde se nachází i závodní dráhy, chtěl jsem otestovat jak se tento systém bude chovat právě v těchto oblastech.

Všechny testy probíhaly při standardním uložení přijímače na uhlíkovém spodním platě XRAY T1 s plně nabitými aku. a vysílačovým modulem vloženém do KoPROPO MARS EX-1 vysílače.

První test jsme provedl "z ruky" na balkóně pod Wi-Fi anténou a pak už jsem se vydal na asfalt u SPŠT Třebíč, kde se jezdili závody Morava Cup a další. Důležité je že cca 150m odsud máme vysílací bod WI-Fi osazený několika systémy na různých kanálech a to jak směrové tak všesměrové spoje v DSSS. Dle očekávání se systém choval na výbornou a to i když jsem se vzdálil na víc jak 100m. Při dalším testu jsem už auto položil na zem a obkroužil pár kol, taktéž bez problémů.

Jelikož mi to nestačilo tak jsem se s autem a DSM Spektrum vydal na centrální bod naší sítě kde vysíláme snad na všech dostupných kanálech jak v DSSS tak FHSS na pásmech 2,4 GHz tak ještě OFDM v licencovaném pásmu 3,5 GHz. Jelikož v Třebíči nevysíláme sami (na tomto bodě zachytíme Kismetem dalších cca 25 sítí Wi-Fi) je zde zajištěno pro toto testování extrémní zašuměné pozadí. Test proběhl pouze z ruky. Po celou dobu testu nedošlo k jedinému zarušení. Test probíhal ve dvou částech nejdřív bylo auto umístěno cca 3 m od anténního systému a vzdaloval jsem se s vysílačem, pak jsem toto provedl obráceně s tím, že mezi anténami byl vysílač a vzdaloval se přijímač v autě. Při tomto testu jsem se mohl vzdálit maximálně cca 20 - 25 m od auta, ale i tak jsem byl překvapen odolnosti.

Tento test mě přesvědčil o odolnosti DSM Spektrum systému a jeho robustnosti, připomenu-li, že na běžných dráhách ať již on-road nebo off-road se model s přijímačem od vysílače vzdaluje maximálně do cca 50m a případné antény Wi-Fi 2,4GHz jsou umístěny převážně na výškových budovách tak, že v úrovni vysílače - přijímače DSM Spektrum již jejich signál není zpravidla tak silný a jen zvyšuje šum v pozadí. Směrové spoje nejsou pro DSM Spektrum kritické a všesměrové jsou-li blízko mají hlavní vyzařovací lalok vysoko nad zemí a jsou-li daleko signál DSM Spektra je daleko silnější.
Samozřejmě i DSM Spektrum se dá vyřadit z provozu/zarušit, ale dle mého názoru jen ve specifických podmínkách, kdy bude obestaveno ve velmi malé vzdálenosti access pointy DSSS a jejich kanály se budou překrývat v celém pásmu 2.400-2.4835 GHz

Jak se mi to jeví má dnes DSM Spektrum před použitím frekvenčních pásem 27 i 40 MHz jasný náskok a zajímavou budoucnost.

(Poznámka: všechny testy byly prováděny bez jakýchkoliv měřících přístrojů jen pasivním pozorováním chování systému v příznivém i méně příznivém prostředí pro provozování DSM Spektrum.)

DJI drony a nejen to
Kontakt

E-mail a další potřebné informace jsou uvedeny v rubrice Editorial

Reklama
YT kanál Igor Vlahovič
Krátké zprávy

01.11.2019 - Dovoluji si Vás pozvat na historicky první závod o putovní pohár Trialu Brno.Neděle 3 listopadu 9 00 Závod proběhne dle stávajících pravidel. Klasicky občerstvení jen vlastní, možnost uvařit kávu, čaj, grog. Nenechte si ujít jedinečnou možnost vyhrát Brněnský putovní pohár Trialu Brno. Bude potřeba píchat branky, tak přijďte trošku dříve.( kdo dřív přijde, ten dřív mele, čili dřív píchá.)
- Jiří Groch -


04.10.2019 - POZOR !!! Závod MJS Cup se s ohledem na počasí posunuje na neděli 6.10.2019 !!! Díky za pochopení.
- Marek Sova -


06.09.2019 - Pozor. Závod MJS Cup se přesouvá že soboty na neděli s ohledem na vývoj počasí.
- Igor Vlahovič -


18.05.2019 - 25.5.2019 proběhne po delší době prezentace RC modelů pro děti v obci Hvězdlice. Bližší info o přípravě modelů později. Snad bude přát počasí. A pak v neděli 26.5.2019 závod MR Cup v Brně a online report.
- Igor Vlahovič -


02.05.2019 - Do kalendáře závodů přidány termíny seriálu MJS Cup, který se jede v Brně Bosonohách
- Igor Vlahovič -


zobrazit starší > >
©   M A S T E R S . C Z   |   developed by: leonix s.r.o.

Reichard modelsport