Masters.cz :: RC modely aut :: RC auta, RC technika, Novinky, Tuning :: Fotogalerie, Vlastní poznatky
www.euautodily.cz

TECH: Nebojte se DSM Spektrum


Tento krátký článek si neklade za cíl překlad stánek DSM Spektrum neboť tyto jsou napsány dosti jasně a srozumitelně i pro méně zdatné v anglickém jazyce, ale pár poznatků z praxe/testování v extrémních podmínkách.

Od předminulého týdne mám dlouhodobě zapůjčený systém DSM Spektrum a před závodním použitím v mém XRAY T1 jsem chtěl tento systém podrobit několika testům na možnost zarušení, kterého se nyní potencionální uživatelé bojí nejvíce.

Jen v krátkosti se zmíním o tom, že systém DSM Spektrum nepracuje s žádným doposud používaným systémem modulace AM, FM a PCM a ani na současných frekvencích tedy u nás povolených 27 a 40 MHz, ale v mikrovlnném pásmu 2,4 GHz DSSS. V pásmu 2,4 GHz pracují v podstatě dvě Spread Spectrum technologie - Frequency Hopping (FHSS) a Direct Sequencing (DSSS) . FHSS je jako sekvenční kód použita sekvence až 78 možných frekvencí. Datová zpráva je tak vysílána pomocí mnoha nosných frekvencí tzv. hops. U DSSS jsou jednotlivé bity přenášeny pomocí jedenácti tzv. chipů. Důsledkem toho je, že zpráva je přenášena v širším frekvenčním spektru. Podrobnější informace o DSSS nebo FHSS můžete získat například na serveru Lupa nebo Svět sítí.

Vývojáři DSM Spektrum zvolili DSSS systém, který je schopný si poradit s vyšší úrovní interferencí. Zde jsou základní technické parametry:

DSM System Specifikace:
Frequency BandFrekvenční rozsah2.400-2.4835 GHz
ChannelsPočet kanálů79
Channel SpacingŠířka jednoho kanálu1 MHz
RangeDosah3000 ft (900m)
LatencyLatence/Odezva5.6 ms
Resolution/ChannelRozlišení na kanál4096 steps


Jelikož v ČR jsou fenoménem datového přenosu Wi-Fi sítě ve stejném pásmu jako DSM Spektrum tedy 2,400 - 2,4835 GHz zvláště v zastavěných oblastech, kde se nachází i závodní dráhy, chtěl jsem otestovat jak se tento systém bude chovat právě v těchto oblastech.

Všechny testy probíhaly při standardním uložení přijímače na uhlíkovém spodním platě XRAY T1 s plně nabitými aku. a vysílačovým modulem vloženém do KoPROPO MARS EX-1 vysílače.

První test jsme provedl "z ruky" na balkóně pod Wi-Fi anténou a pak už jsem se vydal na asfalt u SPŠT Třebíč, kde se jezdili závody Morava Cup a další. Důležité je že cca 150m odsud máme vysílací bod WI-Fi osazený několika systémy na různých kanálech a to jak směrové tak všesměrové spoje v DSSS. Dle očekávání se systém choval na výbornou a to i když jsem se vzdálil na víc jak 100m. Při dalším testu jsem už auto položil na zem a obkroužil pár kol, taktéž bez problémů.

Jelikož mi to nestačilo tak jsem se s autem a DSM Spektrum vydal na centrální bod naší sítě kde vysíláme snad na všech dostupných kanálech jak v DSSS tak FHSS na pásmech 2,4 GHz tak ještě OFDM v licencovaném pásmu 3,5 GHz. Jelikož v Třebíči nevysíláme sami (na tomto bodě zachytíme Kismetem dalších cca 25 sítí Wi-Fi) je zde zajištěno pro toto testování extrémní zašuměné pozadí. Test proběhl pouze z ruky. Po celou dobu testu nedošlo k jedinému zarušení. Test probíhal ve dvou částech nejdřív bylo auto umístěno cca 3 m od anténního systému a vzdaloval jsem se s vysílačem, pak jsem toto provedl obráceně s tím, že mezi anténami byl vysílač a vzdaloval se přijímač v autě. Při tomto testu jsem se mohl vzdálit maximálně cca 20 - 25 m od auta, ale i tak jsem byl překvapen odolnosti.

Tento test mě přesvědčil o odolnosti DSM Spektrum systému a jeho robustnosti, připomenu-li, že na běžných dráhách ať již on-road nebo off-road se model s přijímačem od vysílače vzdaluje maximálně do cca 50m a případné antény Wi-Fi 2,4GHz jsou umístěny převážně na výškových budovách tak, že v úrovni vysílače - přijímače DSM Spektrum již jejich signál není zpravidla tak silný a jen zvyšuje šum v pozadí. Směrové spoje nejsou pro DSM Spektrum kritické a všesměrové jsou-li blízko mají hlavní vyzařovací lalok vysoko nad zemí a jsou-li daleko signál DSM Spektra je daleko silnější.
Samozřejmě i DSM Spektrum se dá vyřadit z provozu/zarušit, ale dle mého názoru jen ve specifických podmínkách, kdy bude obestaveno ve velmi malé vzdálenosti access pointy DSSS a jejich kanály se budou překrývat v celém pásmu 2.400-2.4835 GHz

Jak se mi to jeví má dnes DSM Spektrum před použitím frekvenčních pásem 27 i 40 MHz jasný náskok a zajímavou budoucnost.

(Poznámka: všechny testy byly prováděny bez jakýchkoliv měřících přístrojů jen pasivním pozorováním chování systému v příznivém i méně příznivém prostředí pro provozování DSM Spektrum.)

DJI drony a nejen to
Kontakt

E-mail a další potřebné informace jsou uvedeny v rubrice Editorial

Reklama
YT kanál Igor Vlahovič
Krátké zprávy

04.10.2019 - POZOR !!! Závod MJS Cup se s ohledem na počasí posunuje na neděli 6.10.2019 !!! Díky za pochopení.
- Marek Sova -


06.09.2019 - Pozor. Závod MJS Cup se přesouvá že soboty na neděli s ohledem na vývoj počasí.
- Igor Vlahovič -


18.05.2019 - 25.5.2019 proběhne po delší době prezentace RC modelů pro děti v obci Hvězdlice. Bližší info o přípravě modelů později. Snad bude přát počasí. A pak v neděli 26.5.2019 závod MR Cup v Brně a online report.
- Igor Vlahovič -


02.05.2019 - Do kalendáře závodů přidány termíny seriálu MJS Cup, který se jede v Brně Bosonohách
- Igor Vlahovič -


18.04.2019 - Termíny MČR LS onroad vloženy do kalendáře závodů
- Igor Vlahovič -


zobrazit starší > >
©   M A S T E R S . C Z   |   developed by: leonix s.r.o.

Reichard modelsport