Masters.cz :: RC modely aut :: RC auta, RC technika, Novinky, Tuning :: Fotogalerie, Vlastní poznatky
www.euautodily.cz

TECH: Ultramat 16, připojení k PC

Hlavní foto

Aktualizováno: 30.9.2010 - video

Dnes vám představím nabíječ Ultramat 16 od fy Graupner. Tato nabíječka má jednu velkou výhodu v podobě možnosti připojení jak na 12V, tak i na 220V. A to pomocí vestavěného zdroje. Její výčet funkcí je poměrně široký a navíc ji můžete připojit pomocí USB kabelu k vašemu PC (laptopu) a na monitoru sledovat průběh nabíjení / vybíjení. Data si pak můžete uložit a kontrolovat stav vašich článků v historii.

Nejprve vám představím nabíječ v kostce a pak přejdu k vlastnímu otestování přístroje včetně prvních zkušeností s programem LogView V2.

Technické specifikace přístroje Ultramat 16

Operační napětí: 11 - 15V/8,5A DC, 100 - 240V AC (zdroj integrován)

Články možné nabíjet: 1 - 14 NiXX, 1 - 6 článků LiPo, Lilo, LiMn, LiFe, 1 - 6 acid článků

Nabíjecí proud: 0,1 - 8A (max 50W) při napájení z 12V, 0,1 - 8A (max 80W) při napájení z 220V

Vybíjecí proud: 0,1 - 5A (20W)

Rozměry: 168x164x61 mm

Váha: cca 830g

Balancér: vestavěný v přístroji

Chlazení: aktivní i pasivní

Součástí balení je kabeláž včetně USB propojovacího kabelu k PC, redukce na připojení k autobaterii, adaptéry pro připojení Lixx článků a kabel 220V. Software LogView V2 a ovladače k virtuálnímu COM portu si musíte stáhnout individuálně.

Výčet funkcí nabíječe je rozsáhlý. Máte k dispozici automatické programy na NIxx akumulátory včetně cyklování, dále pak manuální programy pro LiPo a ostatní články. Pro každý typ je možné nastavit vybíjení atd. Máte možnost nastavit kapacitu sady, aby nedošlo k překročení kapacity. Při startu nabíječe si můžete aktivovat SAFETY TIMER a BUZZER (zvukovou signalizaci).

Display je modře podsvícen a zobrazuje základní info (viz foto) - tedy kapacitu, čas nabíjení, napětí celkové atd. Dále pak pomocí tlačítek + a - můžete sledovat napětí na jednotlivých článcích, vnitřní odpor baterie (u NiXX) a vstupní napětí. Podrobněji vám napoví manuál.

Při nabíjení a vybíjení se spouští větrák, který přístroj chladí. Je poněkud hlučnější, ale funguje 100%. Při hodinovém provozu se ani zdroj příliš nezahřál. Pokud to mohu srovnat s EKO SIX, tak zde je vše v malém prostoru a nabíječ dost hřál i přes chlazení větráčkem.

Prvně jsem nabíjel a pozoroval průběh nabíjení / vybíjení pouze na nabíječi samotném. Ale rád poznávám nové a tak jsem začal sbírat informace o možnosti připojení k PC přes USB port. Trochu mi to dalo práci sehnat jak software, tak ovladače. Ale nakonec jsem vše úspěšně rozjel. A jak na to ?

Nejprve je potřeba stáhnout ovladač a program. Potom nejprve nainstalujete ovladač, pomocí kterého se vytvoří virtuální COM port pro váš nabíječ. Posléze nainstalujete program a v něm nakonfigurujete zařízení. Pokud jste vše provedli korektně, po spuštění např. nabíjecího procesu uvidíte na obrazovce průběh. A to v několika možnostech: graficky, v tabulce, číselně atd.

Celý proces je možné nahrávat, ukládat si data pro pozdější užití. Díky tomuto máte možnost sledovat průběh cyklu po sekundách a velmi podrobně. Můžete tak například sledovat stav vašich článků od jejího zakoupení do dané doby. Možností máte i mnohem více. Já sám jsem teprve na začátku poznávání.

Na foto níže vidíte příklady. Ještě se pokusím vytvořit krátké video z praktického využití přístroje a programu Log View 2.0. Bude to součástí tohoto článku v krátké době.

Obrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galerii
DJI drony a nejen to
Kontakt

E-mail a další potřebné informace jsou uvedeny v rubrice Editorial

Reklama
YT kanál Igor Vlahovič
Krátké zprávy

01.11.2019 - Dovoluji si Vás pozvat na historicky první závod o putovní pohár Trialu Brno.Neděle 3 listopadu 9 00 Závod proběhne dle stávajících pravidel. Klasicky občerstvení jen vlastní, možnost uvařit kávu, čaj, grog. Nenechte si ujít jedinečnou možnost vyhrát Brněnský putovní pohár Trialu Brno. Bude potřeba píchat branky, tak přijďte trošku dříve.( kdo dřív přijde, ten dřív mele, čili dřív píchá.)
- Jiří Groch -


04.10.2019 - POZOR !!! Závod MJS Cup se s ohledem na počasí posunuje na neděli 6.10.2019 !!! Díky za pochopení.
- Marek Sova -


06.09.2019 - Pozor. Závod MJS Cup se přesouvá že soboty na neděli s ohledem na vývoj počasí.
- Igor Vlahovič -


18.05.2019 - 25.5.2019 proběhne po delší době prezentace RC modelů pro děti v obci Hvězdlice. Bližší info o přípravě modelů později. Snad bude přát počasí. A pak v neděli 26.5.2019 závod MR Cup v Brně a online report.
- Igor Vlahovič -


02.05.2019 - Do kalendáře závodů přidány termíny seriálu MJS Cup, který se jede v Brně Bosonohách
- Igor Vlahovič -


zobrazit starší > >
©   M A S T E R S . C Z   |   developed by: leonix s.r.o.

Reichard modelsport