Masters.cz :: RC modely aut :: RC auta, RC technika, Novinky, Tuning :: Fotogalerie, Vlastní poznatky
www.euautodily.cz

TECH: Ultramat 16, připojení k PC

Hlavní foto

Aktualizováno: 30.9.2010 - video

Dnes vám představím nabíječ Ultramat 16 od fy Graupner. Tato nabíječka má jednu velkou výhodu v podobě možnosti připojení jak na 12V, tak i na 220V. A to pomocí vestavěného zdroje. Její výčet funkcí je poměrně široký a navíc ji můžete připojit pomocí USB kabelu k vašemu PC (laptopu) a na monitoru sledovat průběh nabíjení / vybíjení. Data si pak můžete uložit a kontrolovat stav vašich článků v historii.

Nejprve vám představím nabíječ v kostce a pak přejdu k vlastnímu otestování přístroje včetně prvních zkušeností s programem LogView V2.

Technické specifikace přístroje Ultramat 16

Operační napětí: 11 - 15V/8,5A DC, 100 - 240V AC (zdroj integrován)

Články možné nabíjet: 1 - 14 NiXX, 1 - 6 článků LiPo, Lilo, LiMn, LiFe, 1 - 6 acid článků

Nabíjecí proud: 0,1 - 8A (max 50W) při napájení z 12V, 0,1 - 8A (max 80W) při napájení z 220V

Vybíjecí proud: 0,1 - 5A (20W)

Rozměry: 168x164x61 mm

Váha: cca 830g

Balancér: vestavěný v přístroji

Chlazení: aktivní i pasivní

Součástí balení je kabeláž včetně USB propojovacího kabelu k PC, redukce na připojení k autobaterii, adaptéry pro připojení Lixx článků a kabel 220V. Software LogView V2 a ovladače k virtuálnímu COM portu si musíte stáhnout individuálně.

Výčet funkcí nabíječe je rozsáhlý. Máte k dispozici automatické programy na NIxx akumulátory včetně cyklování, dále pak manuální programy pro LiPo a ostatní články. Pro každý typ je možné nastavit vybíjení atd. Máte možnost nastavit kapacitu sady, aby nedošlo k překročení kapacity. Při startu nabíječe si můžete aktivovat SAFETY TIMER a BUZZER (zvukovou signalizaci).

Display je modře podsvícen a zobrazuje základní info (viz foto) - tedy kapacitu, čas nabíjení, napětí celkové atd. Dále pak pomocí tlačítek + a - můžete sledovat napětí na jednotlivých článcích, vnitřní odpor baterie (u NiXX) a vstupní napětí. Podrobněji vám napoví manuál.

Při nabíjení a vybíjení se spouští větrák, který přístroj chladí. Je poněkud hlučnější, ale funguje 100%. Při hodinovém provozu se ani zdroj příliš nezahřál. Pokud to mohu srovnat s EKO SIX, tak zde je vše v malém prostoru a nabíječ dost hřál i přes chlazení větráčkem.

Prvně jsem nabíjel a pozoroval průběh nabíjení / vybíjení pouze na nabíječi samotném. Ale rád poznávám nové a tak jsem začal sbírat informace o možnosti připojení k PC přes USB port. Trochu mi to dalo práci sehnat jak software, tak ovladače. Ale nakonec jsem vše úspěšně rozjel. A jak na to ?

Nejprve je potřeba stáhnout ovladač a program. Potom nejprve nainstalujete ovladač, pomocí kterého se vytvoří virtuální COM port pro váš nabíječ. Posléze nainstalujete program a v něm nakonfigurujete zařízení. Pokud jste vše provedli korektně, po spuštění např. nabíjecího procesu uvidíte na obrazovce průběh. A to v několika možnostech: graficky, v tabulce, číselně atd.

Celý proces je možné nahrávat, ukládat si data pro pozdější užití. Díky tomuto máte možnost sledovat průběh cyklu po sekundách a velmi podrobně. Můžete tak například sledovat stav vašich článků od jejího zakoupení do dané doby. Možností máte i mnohem více. Já sám jsem teprve na začátku poznávání.

Na foto níže vidíte příklady. Ještě se pokusím vytvořit krátké video z praktického využití přístroje a programu Log View 2.0. Bude to součástí tohoto článku v krátké době.

Obrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galerii
DJI drony a nejen to
Kontakt

E-mail a další potřebné informace jsou uvedeny v rubrice Editorial

Reklama
rc-auta.eu
Kopecký RC shop
YT kanál Igor Vlahovič
Krátké zprávy

18.05.2019 - 25.5.2019 proběhne po delší době prezentace RC modelů pro děti v obci Hvězdlice. Bližší info o přípravě modelů později. Snad bude přát počasí. A pak v neděli 26.5.2019 závod MR Cup v Brně a online report.
- Igor Vlahovič -


02.05.2019 - Do kalendáře závodů přidány termíny seriálu MJS Cup, který se jede v Brně Bosonohách
- Igor Vlahovič -


18.04.2019 - Termíny MČR LS onroad vloženy do kalendáře závodů
- Igor Vlahovič -


26.03.2019 - Tento víkend v sobotu opět Lestr Cup Praha offroad.
- Igor Vlahovič -


08.03.2019 - Do kalendáře závodů byly přidány letní termíny HIT
- Igor Vlahovič -


zobrazit starší > >




©   M A S T E R S . C Z   |   developed by: leonix s.r.o.

Reichard modelsport