Masters.cz :: RC modely aut :: RC auta, RC technika, Novinky, Tuning :: Fotogalerie, Vlastní poznatky
www.euautodily.cz

TECH: kompatibilita dílů mezi podvozky

Hlavní foto

Před závodem HIT pořádaným RC klubem Zlín jsem poškodil na šasi Tamiya TRF 416X zadní levý domeček. Po nárazu došlo k úplnému vylomení horní části a bylo potřeba díl vyměnit. Ale kde chcete v Brně tento díl s označením Tamiya 51333 sehnat ?

Od prodejce Mibosport by díl do pátku nedorazil a na závodě bych asi tento díl nesehnal. A tak jsem se rozhodl najít kompatibilní díl z jiného podvozku značky Tamiya. O jiné značce jsem prozatím neuvažoval.

Proto jsem navštívil odkaz s manuály podvozků Tamiya a začal prohlížet jednotlivé návody stavby, kde je na konci vždy soupis a vyobrazení náhradních dílů. V úvahu připadal podvozek Tamiya TA04, 05, TB 03 a DF O3. Postupně jsem prošel všechny typy, ale vždy jsem našel rozdíl. Buď byl jiný průměr kuličkových ložisek a nebo i rozdíl ve tvaru a uchycení kuláčku. Když jsem došel na podvozek Tamiya TB03, z nákresu jsem viděl naprosto stejný náhradní díl, ale měl označení TB-03 E Parts (R Upright).

Můj náhradní díl nese označení 51333 (R Upright). Takže výše uvedený díl se mi zdál na 99% kompatibilní. Ovšem z pdf souboru to nepoznáte určitě.

Proto jsem se vydal do prodejny MPM s.r.o., která se nachází v Brně. MPM s.r.o. dováží sortiment od firmy Tamiya a RC modely Tamiya mají v nabídce také. Byla to moje jediná šance tam zajet a podívat se, zda tam díl na TB-03 budou mít. Světe div se, byl k dispozici. Jediný. V originále vypadal opravdu úplně stejně a při detailním porovnání s originálem TRF416X jsem neshledal rozdílu. I kuličková ložiska přesně pasovala. Snad jeden rozdíl existoval a to v materiálu. Zatímco TRF je z tvrzeného plastu, díl pro TB-03 je obyčejný plast. Pro jistotou jsem si díl vyzkoušel a posléze jsem si ho odvážel domů.

Pak již stačilo díl namontovat a pro jistotu jsem vyměnil i ten druhý. Abych zajistil kvalitu materiálu na obou stranách šasi. Nastavil jsem správně odklony kol podle manuálu a vše je 100% opraveno.

Takže z toho plyne osobní zkušenost, že když člověk projde seznamy náhradních dílů u ostatních šasi Tamiya, může se podařit najít shodný díl a použít jej. Dle mého názoru by některé díly mohly být použity i z jiného typu podvozku. Já se v první fázi hledání zaměřil na stejnou firmu.

Na obrázcích níže máte srovnávací foto obou dílů. Ten s červíkem (světlejší) je originál TRF.

Obrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galerii
DJI drony a nejen to
Kontakt

E-mail a další potřebné informace jsou uvedeny v rubrice Editorial

Reklama
rc-auta.eu
Kopecký RC shop
YT kanál Igor Vlahovič
Krátké zprávy

18.05.2019 - 25.5.2019 proběhne po delší době prezentace RC modelů pro děti v obci Hvězdlice. Bližší info o přípravě modelů později. Snad bude přát počasí. A pak v neděli 26.5.2019 závod MR Cup v Brně a online report.
- Igor Vlahovič -


02.05.2019 - Do kalendáře závodů přidány termíny seriálu MJS Cup, který se jede v Brně Bosonohách
- Igor Vlahovič -


18.04.2019 - Termíny MČR LS onroad vloženy do kalendáře závodů
- Igor Vlahovič -


26.03.2019 - Tento víkend v sobotu opět Lestr Cup Praha offroad.
- Igor Vlahovič -


08.03.2019 - Do kalendáře závodů byly přidány letní termíny HIT
- Igor Vlahovič -


zobrazit starší > >
©   M A S T E R S . C Z   |   developed by: leonix s.r.o.

Reichard modelsport