Masters.cz :: RC modely aut :: RC auta, RC technika, Novinky, Tuning :: Fotogalerie, Vlastní poznatky
www.euautodily.cz

TECH: kompatibilita dílů mezi podvozky

Hlavní foto

Před závodem HIT pořádaným RC klubem Zlín jsem poškodil na šasi Tamiya TRF 416X zadní levý domeček. Po nárazu došlo k úplnému vylomení horní části a bylo potřeba díl vyměnit. Ale kde chcete v Brně tento díl s označením Tamiya 51333 sehnat ?

Od prodejce Mibosport by díl do pátku nedorazil a na závodě bych asi tento díl nesehnal. A tak jsem se rozhodl najít kompatibilní díl z jiného podvozku značky Tamiya. O jiné značce jsem prozatím neuvažoval.

Proto jsem navštívil odkaz s manuály podvozků Tamiya a začal prohlížet jednotlivé návody stavby, kde je na konci vždy soupis a vyobrazení náhradních dílů. V úvahu připadal podvozek Tamiya TA04, 05, TB 03 a DF O3. Postupně jsem prošel všechny typy, ale vždy jsem našel rozdíl. Buď byl jiný průměr kuličkových ložisek a nebo i rozdíl ve tvaru a uchycení kuláčku. Když jsem došel na podvozek Tamiya TB03, z nákresu jsem viděl naprosto stejný náhradní díl, ale měl označení TB-03 E Parts (R Upright).

Můj náhradní díl nese označení 51333 (R Upright). Takže výše uvedený díl se mi zdál na 99% kompatibilní. Ovšem z pdf souboru to nepoznáte určitě.

Proto jsem se vydal do prodejny MPM s.r.o., která se nachází v Brně. MPM s.r.o. dováží sortiment od firmy Tamiya a RC modely Tamiya mají v nabídce také. Byla to moje jediná šance tam zajet a podívat se, zda tam díl na TB-03 budou mít. Světe div se, byl k dispozici. Jediný. V originále vypadal opravdu úplně stejně a při detailním porovnání s originálem TRF416X jsem neshledal rozdílu. I kuličková ložiska přesně pasovala. Snad jeden rozdíl existoval a to v materiálu. Zatímco TRF je z tvrzeného plastu, díl pro TB-03 je obyčejný plast. Pro jistotou jsem si díl vyzkoušel a posléze jsem si ho odvážel domů.

Pak již stačilo díl namontovat a pro jistotu jsem vyměnil i ten druhý. Abych zajistil kvalitu materiálu na obou stranách šasi. Nastavil jsem správně odklony kol podle manuálu a vše je 100% opraveno.

Takže z toho plyne osobní zkušenost, že když člověk projde seznamy náhradních dílů u ostatních šasi Tamiya, může se podařit najít shodný díl a použít jej. Dle mého názoru by některé díly mohly být použity i z jiného typu podvozku. Já se v první fázi hledání zaměřil na stejnou firmu.

Na obrázcích níže máte srovnávací foto obou dílů. Ten s červíkem (světlejší) je originál TRF.

Obrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galerii
DJI drony a nejen to
Kontakt

E-mail a další potřebné informace jsou uvedeny v rubrice Editorial

Reklama
YT kanál Igor Vlahovič
Krátké zprávy

01.11.2019 - Dovoluji si Vás pozvat na historicky první závod o putovní pohár Trialu Brno.Neděle 3 listopadu 9 00 Závod proběhne dle stávajících pravidel. Klasicky občerstvení jen vlastní, možnost uvařit kávu, čaj, grog. Nenechte si ujít jedinečnou možnost vyhrát Brněnský putovní pohár Trialu Brno. Bude potřeba píchat branky, tak přijďte trošku dříve.( kdo dřív přijde, ten dřív mele, čili dřív píchá.)
- Jiří Groch -


04.10.2019 - POZOR !!! Závod MJS Cup se s ohledem na počasí posunuje na neděli 6.10.2019 !!! Díky za pochopení.
- Marek Sova -


06.09.2019 - Pozor. Závod MJS Cup se přesouvá že soboty na neděli s ohledem na vývoj počasí.
- Igor Vlahovič -


18.05.2019 - 25.5.2019 proběhne po delší době prezentace RC modelů pro děti v obci Hvězdlice. Bližší info o přípravě modelů později. Snad bude přát počasí. A pak v neděli 26.5.2019 závod MR Cup v Brně a online report.
- Igor Vlahovič -


02.05.2019 - Do kalendáře závodů přidány termíny seriálu MJS Cup, který se jede v Brně Bosonohách
- Igor Vlahovič -


zobrazit starší > >
©   M A S T E R S . C Z   |   developed by: leonix s.r.o.

Reichard modelsport