Masters.cz :: RC modely aut :: RC auta, RC technika, Novinky, Tuning :: Fotogalerie, Vlastní poznatky
www.euautodily.cz

Poprvé o RC rally

Hlavní foto

Vážení čtenáři Masters, o RC rally se tady toho moc nepíše, přitom jde o velmi zajímavou a velmi rozšířenou kategorii RC aut. A to zejména proto, že jde o RC kategorii, řekl bych, jednu z nejlevnějších. Ano, jsou nadšenci, kteří jezdí rally s XRay 009 se stříďákem a LiPolkou, ale z 90% tu jde jen o umění řídit a vyhrát můžete i s „hračkou“ typu Tamiya TA-02. Proto jsem se rozhodl Vám RC rally trochu přiblížit nejprve obecně a potom Vám pravidelně přinášet reportáže s výsledky jednotlivých závodů, které se odehrávají (a kterých se aktivně účastním) převážně na Jižní Moravě. Jde hlavně o šampionáty RC Rally Brno, Intercup ve Zlíně a RC Rally Tábor. (Rally Brno , Intercup , RC Tábor )

Závody ve stylu rally probíhají tak, že každý závodník jede sám se svým vozem pevně stanovenou rychlostní zkoušku (RZ) na čas. Těchto RZ bývá dle koeficientu (náročnosti) většinou 6 až 12 (případně více při dvoudenním závodě) a časy se sčítají. Jede se s modelem rally auta v měřítku 1/10 poháněným elektromotorem. Tratě jsou dlouhé i několik stovek metrů a závodník za modelem běží. Tady pak rozhoduje nejen pilotní umění, ale i fyzická kondice, proto je tahle kategorie v oblibě zejména u mladších jezdců. Závodník je tak sám sobě pilotem, mechanikem i nahazovačem. Nikdo jiný se modelu nemůže dotknout, jinak je penalizován. Tohle běhání za modelem je asi největší rozdíl oproti okruhovým závodům a většina okruhářů to nemůže překousnout :-) Penalizace jsou pak různé podle pravidel toho kterého šampionátu – předčasný start, dotyk nohou, zkrácení trati, nedojetí do cíle.

Typy podvozků jsou velmi různorodé, dá se použít takřka cokoli. Stačí zvětšit světlost a rejd, změkčit tlumiče a zakrytovat podvozek. Používají se kardanové i řemínkové. Jezdí se na různých površích a proto je třeba mít několik druhů pneumatik. Hladké "slicky" na čistý asfalt, s meším vzorkem na špinavý nebo hrubý asfalt a s vysokým vzorkem na šotolinu a štěrk. Správná volba pneu je tady velice důležitá. Další důležitou věcí v elektronice modelu je nutnost zpětného chodu. Častokrát dojde při úzkých a klikatých tratích k vyjetí nebo ke špatnému najetí do zatáčky.

Jak už jsem psal, jde o velmi levnou odnož RC. Stačí pořídit RTR podvozek typu Tamiya (TL-01, TT-01, TA-01, TA-02, TB-01, TB-02), Kyosho nebo Yokomo v cenové relaci kolem 5.000,- a může se závodit. Podmínkou je rally karoserie, která jezdí nebo jezdila skutečné rally 1:1. Někteří závodníci si připravují karoserie tak věrně, že při správném nafocení jsou jen stěží k rozeznání od skutečných rally speciálů. Další fotky a videa můžete shlédnout na Rally Brno . Autor fotek je TEAC viz Teac .

Obrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galerii
DJI drony a nejen to
Kontakt

E-mail a další potřebné informace jsou uvedeny v rubrice Editorial

Reklama
smartwear.sk
Víťa Černík fotograf
jsme s vámi již 10 let
YT kanál Igor Vlahovič
lesní osivo
Krátké zprávy

01.11.2019 - Dovoluji si Vás pozvat na historicky první závod o putovní pohár Trialu Brno.Neděle 3 listopadu 9 00 Závod proběhne dle stávajících pravidel. Klasicky občerstvení jen vlastní, možnost uvařit kávu, čaj, grog. Nenechte si ujít jedinečnou možnost vyhrát Brněnský putovní pohár Trialu Brno. Bude potřeba píchat branky, tak přijďte trošku dříve.( kdo dřív přijde, ten dřív mele, čili dřív píchá.)
- Jiří Groch -


04.10.2019 - POZOR !!! Závod MJS Cup se s ohledem na počasí posunuje na neděli 6.10.2019 !!! Díky za pochopení.
- Marek Sova -


06.09.2019 - Pozor. Závod MJS Cup se přesouvá že soboty na neděli s ohledem na vývoj počasí.
- Igor Vlahovič -


18.05.2019 - 25.5.2019 proběhne po delší době prezentace RC modelů pro děti v obci Hvězdlice. Bližší info o přípravě modelů později. Snad bude přát počasí. A pak v neděli 26.5.2019 závod MR Cup v Brně a online report.
- Igor Vlahovič -


02.05.2019 - Do kalendáře závodů přidány termíny seriálu MJS Cup, který se jede v Brně Bosonohách
- Igor Vlahovič -


zobrazit starší > >
©   M A S T E R S . C Z   |   developed by: leonix s.r.o.

Reichard modelsport