Masters.cz :: RC modely aut :: RC auta, RC technika, Novinky, Tuning :: Fotogalerie, Vlastní poznatky

Vzpomínky - 1982

Hlavní foto

1982

Začátkem tohoto roku jsme se dozvěděli, že díky pochopení podniků TEST Bratislava a MODELA se na trhu objeví laminátová karoserie Škoda 130 RS v měřítku 1:8. Po úpravě výřezů by hmotnost neměla přesáhnout 300g. Autor výkresů - mistr sportu J.Kuneš – počítal s použitím spalovacího motoru tuzemské výroby o zdvihovém objemu 2,5ccm (MVVS – MODELA). Karoserie se jevila jako výhodná pro nově zaváděnou kategorii V2N. Tato kategorie měla umožnit začínajícím modelářům získat zkušenosti pro účast na soutěžích v kategoriích RC V1 a RC V2 ,ve kterých už se převážně používaly zahraniční motory objemu 3,5ccm.

Velkým problémem pro soutěžící na závodech byly dobré pneumatiky. Koupit se daly pouze na západě ale tam se dostal málokdo. Navíc byly na naše poměry dost drahé. A tak se kupovaly gumové plotny z ŘEMPA ( řemeslnické potřeby ) a z těch se na vrtačce nebo soustruhu vykružovaly vhodné kotouče. Další možností byla výroba gum z odpadového materiálu z n.p.SVIT v Gottwaldově. Pro gumu jsem jezdil na několik míst v okolí Gottwaldova (Zlína). Někdy jsem tam našel docela velké kusy. Gumy jsem pak umyl v potoce a které zůstaly měkké, tak se daly použít pro naše potřeby. Většinou jsem je vozil na závody do Prahy.

V mezinárodním kalendáři závodů RC aut bylo zařazeno osm Velkých cen, Závod šampionů v Hong Kongu, 24hodinovka v Itálii a ME pro elektry ve Velké Británii, pro terénní modely ve Francii, pro F1 a Sport ve Španělsku a cestovních vozů v NSR.

K zajímavým jednáním o RC autech došlo při loňském M-Evropy pro U-modely v Minsku (SSSR). Konala se zde schůzka evropské organizace FEMA, které se zúčastnili představitelé devíti států ( Bulharska, Francie, NSR, Švýcarska, Švédska, Maďarska, Itálie, Polska a SSSR ). Jedním z bodů jednání bylo i vyřešení problému kolem RC aut. Modeláři ze socialistických států byli členy FEMA, ta se ale zabývala pouze U-Modely. Tím pádem se nejen naši, ale i ostatní modeláři ze socialistických států nemohli zúčastňovat MS a ME pro RC auta. Prezidiu FEMA byl před třemi lety předložen návrh na rozšíření organizace o RC modely. Rozhodnutí mělo padnout právě v Minsku. Tam se však ukázalo, že už bylo rozhodnuto. Prezidium FEMA se usneslo, že organizace se bude i nadále věnovat pouze U-modelům. Pro RC měla být vytvořena nová organizace, která by byla členem světové organizace WMCR (World Organisation for Model Car Racing), stejně jako FEMA. Tento návrh však nakonec nebyl realizován..

Od dubna vychází v Kalifornii v USA časopis RC Racing News. Mimo množství inzerátů v něm vycházejí články ze soutěží, rozhovory s úspěšnými modeláři a podobně.

V NSR jsou RC automodeláři sdruženi v organizaci DMC, založené v roce 1974. Koncem roku 1981 jich už bylo registrováno 2900 ve sto šedesáti klubech.

V modelářství, v oblasti RC souprav, se začíná prosazovat mikroelektronika. Zajímavá akce se uskutečnila ve Francii. V nepoužívané nádražní hale v Paříži se konal závod modelů automobilů řízených mikropočítači za účasti 10-ti tisíc diváků. Soutěžilo 104 modelů.

Nejvýznamnější událostí tohoto roku byla soutěž o Pohár Sofie ´82, uskutečněná ve dnech 24. až 28. června v Bulharsku. Soutěž byla poprve pořádána pod hlavičkou FEMA a zúčastnili se modeláři z Polska, Rumunska, SSSR, Švýcarska, ČSSR a pořádajícího Bulharska. V soutěžích U-modelů vítězili převážně závodníci ze SSSR.

Nás ale především zajímaly kategorie RC aut. Slalom EB se jel na dost nerovné ploše, přesto byly dosažené výsledky dobré. Zvítězil M.Vostárek, před D.Petrovem z Bulharska a H.Visockasem ze SSSR.

Vyvrcholením soutěže byly závody modelů sportovních vozů se spalovacími motory (kategorie RC V2). Startovalo celkem 24 soutěžících. Již v rozjížd´kách bylo zřejmé, že nejvíce šancí mají nové modely Alpha Švýcarů Kloda a Della Zopy. Z našich se do finále kvalifikovali L.Rehák, ing.M.Vostárek, P.Hanzel a M.Drtina.Finále na půl hodiny skončilo s těmito výsledky: 1.A.Della Zopa Švýcarsko, 2.ing.M.Vostárek, 3.ing.B.Dinkov Bulharsko, 4.M.Drtina, 5.P.Hanzel, 6.H.Visocka SSSR, 7.L.Rehák, 8.N.Klod Švýcarsko.

V soutěži družstev zvítězilo Československo před Bulharskem a SSSR. Přestože naše modely i úroveň pilotáže jsou na vysoké úrovni, v blízké budoucnosti už vůbec nebudou stačit na reprezentanty ostatních socialistických zemí, vybavené nejmodernější technikou.

Přebor České socialistické republiky v kategoriích RC V1 a RC V2 se konal ve dnech 3.a 4. července. Byl uspořádán na nové automodelářské ploše v areálu letiště v Praze – Letňanech. Účast si na krajských přeborech vybojovalo celkem 33 závodníků. Jako první startovala kategorie RC V1. Příjemně překvapili mladí účastníci Sedláček, Svoboda a Plášek, kteří se i s modely vybavenými pouze motory MVVS 2,5 probojovali do semifinále. V neděli ovšem od rána pršelo a tak se kategorie RC V2 nemohla odjet.

Mezinárodní soutěž Laugaricio v Trenčíně jako jediná u nás poskytuje možnost konfrontace s modeláři z nesocialistických zemí. Pátý ročník se konal v srpnu a přijeli na něj jezdci z NSR, NDR, Rakouska, Jugoslávie, Madárska, Bulharska, Polska a naši, včetně reprezentantů. Po technické přejímce bylo přijato 48 soutěžících, kteří v osmi skupinách bojovali ve třech rozjížd´kách o postup do semifinále. Z nich pak první dva postoupili přímo do finále. Jediným našim zástupcem ve finále byl L.Rehák. Jel dobře, ale kolize a její následek (vyražený čep) ho stála tři minuty. Ztrátu však snížil a dojel na čtvrtém místě. Zvítězil nenápadně jezdící I.Mohai z Madárska.

28. a 29. srpna bylo uskutečněno Mistrovství ČSSR v areálu letňanského letiště v Praze. Zkušený kolektiv, složený z členů pražských automodelářských klubů připravil pro závodníky optimální podmínky.

V sobotu ráno se ale zdálo, že veškerá námaha byla marná: ze zachmuřené oblohy padaly proudy vody. Asi po hodině se ale počasí naštěstí umoudřilo, ke slovu přišla koštata a deky, jimiž pořadatelé vysušili aspoň trať pro slalom RC EB. Závodníci měli většinou modely vlastní konstrukce, Porsche ze stavebnice Tamyia už prostě nestačí. Vývoj směřuje k menším modelům, spíš k „šestnáctinám“ než v měřítku 1:12. Asi nejdále ve vývoji pokročil ing.M.Vostárek ml. Zvítězil výkonem 164,51 v novém československém rekordu, který je i nejlepší, jaký byl dosažen na soutěžích socialistických států. Druhý skončil J.Cibulka, třetí J.Stočes.

Kategorie RC V1 i RC V2 jasně ovládly výkonné „třiapůlky“ Picco, Super Tigre, O.S., HB, Webra . Jako první se jela kat.V1. Přímo do finále se kvalifikovali L.Rehák a ing.M.Vostárek. V dvacetiminutové finálové jízdě spolu svedly velmi vyrovnaný souboj. Jejich modely projely cílem v rozmezí necelých 10-ti sekund. Zvítězil L.Rehák před ing.M.Vostárkem a J.Hudým.

V kvalifikačních jízdách kat.V2 dosáhl nejlepšího výkonu M.Plch z Prahy. Po pár minutách finálové jízdy však musel odstoupit pro technickou závadu na modelu. Vynikající výkon podal L.Rehák, který zvítězil systémem start-cíl. Zatím životního úspěchu dosáhl člen Agroteamu JZD Slušovice J.Sedláček, který dojel po tuhém boji s J.Hudým na druhém místě.

Závěrem bylo konstatováno, že špičkový automodelář musí do svého sportu investovat částku, srovnatelnou s investicemi do skutečného soutěžního automobilu. Je tedy nejvyšší čas, aby byla do života uvedena národní kategorie V2N, která umožní závodění i těm, kteří nemají možnost velkých investic.

Obrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galerii