<center><b>RC auta &#8211; mistrovsky &#8211; 1.část</b></center><br>
<br>
<p><u>1972</u><br>
<b>1. ročník MISTROVSTVÍ ČSSR</b><br>
v RC autech se uskutečnil 24. a 25.6.1972 v Košicích. Soutěž zajistil nestor slovenských automodelářů Július Kollár. Pro špatné počasí se kat. A a B musely odjet v tělocvičně. Po obědě přestalo pršet a tak se kat.R mohla jet na asfaltové ploše. Mistrovství se zúčastnilo celkem 30 automodelářů z ČSSR se 44 modely. Jezdilo se v kategoriích maket, slalomu a rychlostních modelů okolo bójek. Pro společný závod byla prozatím vydána pouze<!– separe –> Pravidla.</p>
<p>Prvními mistry ČSSR se v kategorii slalomu stali v juniorech K.Macek, v seniorech K.Kyselka. Rychlostní &#8222;elektry&#8220; vyhráli v juniorech J.Baitler ml., v seniorech byl nejlepší B.Hudlík. Rychlostní &#8222;čuďáky&#8220; jezdili junioři se seniory společně. Zvítězil K.Macek před J.Kryštofem. Junior J.Baitler ml. byl z Brandýsa n.L., ostatní byli z pražských klubů. V kategorii maket první tři místa obsadili závodníci z pořádajícího košického klubu. Vlastnímu mistrovství předcházelo instrukčně metodické shromáždění automodelářů, na kterém se přijala nová pravidla pro soutěže RC aut. 30.září 1972 se v Praze jela Prověrková soutěž, které se zúčastnilo 17 závodníků z Brandýsa n.L., Jilemnice, Nové Paky a Prahy. Jezdilo se ve třech kategoriích. Slalom ektry&#8220; a rychlostní okolo bójek s el. a spalovacím motorem. Skupinový závod se neuskutečnil pro nedostatek přihlášek. Škoda jen, že se nezúčastnil nikdo ze Slovenska.</p>
<p>
<u>1973</u><br>
Tento rok byl velmi významný pro další vývoj RC automobilů v Evropě. V květnu byla ve Švýcarsku založena EFRA (Europeische Federation Radiogesteuerter Automodelle). Sdružovala 6 států: NSR, Itálii, Jugoslávii, Holandsko, Francii a Švýcarsko. Až dosud to byla pouze FEMA, která však byla zaměřena převážně na U-modely.</p>
<p>První závody uspořádala EFRA v listopadu 1973 a 1.mistrovství Evropy v srpnu 1974. Modely byly okruhové v měřítku 1:8. Zajímavý článek s plánkem vyšel v MODELÁŘI o RC buggy v Japonsku.V ČSSR se touto kategorií prozatím asi nikdo nezabýval. Od tohoto roku se začala odděleně jezdit mistrovství ČSR a mistrovství SSR, aby se posléze ti nejlepší z obou závodů utkali na mistrovství ČSSR.</p>
<p><b>Mistrovství ČSR</b><br>
uspořádal AMC Praha 2 na parkovišti u koupaliště Džbán v pražské Šárce. Mimo klasické kategorie se jel i skupinový závod &#8222;čudáků&#8220;, který přesvědčivě vyhrál K.Macek z Prahy. Zatím co v Polsku se na jaře 1973 konala již 3. celostátní soutěž RC automobilů, u nás se pořádalo <b>2. MISTROVSTVÍ ČSSR</b> pro RC automobily v Kolíně na zimním stadionu. Konalo se ve dnech 24.-26.srpna. Mělo být mezinárodní ale zůstalo nakonec pouze při naší účasti. V jedenácti kategoriích soutěžilo celkem 33 modelářů. Kromě slalomu a rychlostního závodu okolo bójek se jely i společné závody v &#8222;elektrách&#8220; i v &#8222;čuďácích&#8220;. Odděleně byli hodnoceni žáci, junioři a senioři. Nejúspěšnějšími závodníky byly K.Macek a J.Kuneš jun. a J.Kuneš sen. &#8211; všichni z Prahy.
Z technických novinek zaujala polomaketa F1 Lotus 72 J.Němečka, která měla všechna čtyři kola nezávisle odpružena a byla vybavena diferenciálem. Jinak se většinou používal převod čelními ozubenými koly. V polovině června se v Trenčíně na nové autodráze pro dráhové modely SRC uskutečnilo Majstrovstvo Slovenska a o týden později mistrovství ČSSR juniorů v kategoriích SRC. Mezi nejúspěšnější patřili L.Rehák a J.Hudý &#8211; oba z Trenčína, budoucí úspěšní závodníci v RC autech.</p>
<p><u>1974</u><br>
Mistrovství ČSR se uskutečnilo 8.a 9.června v Kolíně opět na Zimním stadionu. Z 37 přihlášených bylo 36 z Prahy, pouze jediný závodník ze Strakonic. Ve slalomu byli zvlášt´ hodnoceni žáci. Junioři i senioři jezdili všechny kategorie dohromady. Slalom žáků vyhrál P.Popelář, v seniorech byl nejlepší K.Kyselka. Mimo rychlostní kategorie v &#8222;elektrách&#8220; i v &#8222;čudácích&#8220; se v obou jely i skupinové závody. V &#8222;elektrách&#8220; zvítězil J. Kuneš ml., v &#8222;čudácích&#8220; B.Sova. Stínem mistrovství bylo nesportovní chování několika soutěžících, shodou okolností pozdějších vítězů.</p>
<p><b>3. MISTROVSTVÍ ČSSR</b><br>
se konalo od 6.do 8.září v Brně na parkovišti poblíž brněnského velodromu, tentokrát s mezinárodní účastí. Zúčastnili se ho i závodníci z NDR a BLR. Soutěžilo se ve všech věkových kategoriích. V maketách zvítězil bulharský reprezentant K.Mladenov, slalom &#8222;elekter&#8220; se stal kořistí slovenských závodníků. Juniory vyhrál J.Hudý, seniory F.Šustek &#8211; oba z Trenčína. Rychlostní kategorie vyhráli v &#8222;elektrách&#8220; J.Kuneš st., v &#8220;čudácích&#8220; B.Sova. Vyvrcholením mistrovství byly skupinové závody i když se nejely o titul mistra ČSSR. &#8222;Elektry&#8220; pro sebe rozhodl K.Kyselka, v &#8222;čudácích&#8220; se stal nečekaným vítězem M.Chromý. Závody přilákaly velké množství diváků.