Masters.cz :: RC modely aut :: RC auta, RC technika, Novinky, Tuning :: Fotogalerie, Vlastní poznatky

OPEN Tour první závod roku, vyhlášení sezóny 2010

Hlavní foto

První letošní závod ve Rtyni v Podkrkonoší začal již v pátek vyhlášením výsledků loňského jubilejního pátého ročníků a večer vyplnil dvouhodinový vytrvalostní závod týmů. Závodníci se do haly začali sjíždět již v pátek od šesti hodin večer, kdy se také začala stavět dráha. Tentokrát se povedla postavit pěkná plynulá dráha, takže i Jiřík Svoboda byl spokojený:-) Samotné vyhlášení začalo okolo 22 hodiny večer. Pro většinu přítomným byl připraven malý dárek v podobě jmenovek na karoserii a pro nejlepší závodníky loňského ročníku poháry a trička. Byli ohodnoceni i členové pořádajícího klubu RCA Trutnov a to moc hezkými set-up deskami. Byla to malá odměna za práci, kterou za loňský rok všichni odvedli, aby se závody v Trutnově a později ve Rtyni mohly konat.

Celý večer provázela dobrá nálada, pivka se také vypilo dost a nakonec nechyběl ani zpěv! Naštěstí měl s sebou Grofík kytaru a přišla se podívat i profesionální zpěvačka, nechybí na fotkách s poháry;-)

Dvouhodinový závod

Krátce po půlnoci byl odstartován dvouhodinový závod dvou členných týmů. Na startu se sešlo šest modelů silničních čtyřkolek, které měly rozdílné motorizace. Nejčastěji se jednalo o modely se 17,5z motory, ale bylo zde i několik 13,5z motorů a dokonce jeden plnokrevný Modified s 5,5z motorem. Nakonec právě varianta se silným Modified motorem se ukázala jako dobrá volba, jelikož se motor při rozumné jízdě nedostal přes 70 stupňů a model vydržel jezdit na baterie i 15 minut. Výměny baterií probíhaly v depu mimo dráhu. Jelikož to byl první takový závod, nebyla striktně dána pravidla. A protože se závod setkal s pozitivními ohlasy, připravíme příště další takový páteční závod – tentokrát již ale nebude moci docházet k výměně modelů, pojede se s jedním autem. I Modified modely to hravě zvládnou…

První OPEN Tour 2011

Sobotní závod začal pro některé krutým ránem, jelikož paní z bufetu odcházela v 6 hodin, tak si to dokážete představit:-) Trénink probíhal bez problémů, všichni si vyzkoušeli připravenou dráhu, takže jsme mohli krátce po deváté hodině přistoupit k rozpravě, kde i byli odměněni ti závodníci, co se nemohli v pátek večer zúčastnit. Jsme rádi, že si do Rtyně nacházejí cestu závodníci z různých koutů naší republiky (Plzeň, Velké Opatovice, Česká Lípa, Liberecko), ale i závodníci z nedalekého Polska. Na start závodu se postavilo 65 aut. Jely se čtyři kvalifikace a všechna finále na 6 minut.

Kategorie Formule

Osm kousků těchto krásných monopostů si to rozdalo o body do celkového pořadí. Fakticky ale o vítězství bojovali pouze dva závodníci – Standa Němeček a Ondra Šrámek. Standa se k rc modelům vrátil po téměř roce a zpočátku si na dráze nebyl zcela jistý. Možná i proto vyhrál kvalifikaci Ondra Šrámek právě před Standou a Martinem Volákem. Těsné souboje ve finálových jízdách a karamboly, takové jsou jízdy monopostů s odkrytými koly. První finále vyhrál Ondra Šrámek před Standou. Druhé finále ale vyhrál Standa a najel při tom 28 kol, což bylo ten den nejvíc. Jelikož pak Ondra musel domů, Standa odmítl jet poslední jízdu, tak jako tak by hradecký závodník zvítězil. Boj o třetí místo pro sebe také poměrně s přehledem rozhodl Martin Volák před dobře jedoucím Jirkou Ciranem a povedený výkon podal i pátý Míra Šír.

Kategorie GT

GTčka se potýkají s malou konkurencí. Uvidíme, jak to bude s touto hezkou kategorií do budoucna. Každopádně vítězství získal sběratel loňských bodů Jirka Svoboda před Filipem Veselým, který se s modelem teprve učí a když nedělal chyby, byl Jirkovi zdatným soupeřem. Třetí místo si rozdělili Petr Hanák a Honza Blahovský, kteří do finále nenastoupili…

Kategorie Stock

Čtyřkolky začneme tou papírově nejpomalejší kategorií s modely se 17,5z motory. Zde se sešla slušná konkurence 23 závodníků. Již v pátek večer jsme nominovali na vítěze třetího muže z loňského ročníku Radka Ďuranu, kterému jeho největší soupeři odešli do jiných kategorií. Život oddanému tamiyákovi měl znepříjemňovat Kája Krejčík. Kája také nakonec skončil právě za Radou druhý v kvalifikaci. Třetí do finále startoval po povedené kvalifikaci Filip Veselý, čtvrtý byl Michal Kneys a pátý nováček seriálu OPEN Tour Martin Novák – nejlepší v kategorii Standard! Finále bylo strhující bitvou až do samotného konce, jelikož Rado vyhrál první a Kája druhou kvalifikaci. V rozhodující třetí jízdě jako kdyby v Radovi bouchly saze a ujel všem o parník, zaslouženě tedy zvítězil před Karlem Krejčíkem a Filipem Veselým. Martin Novák postoupil na čtvrtou příčku, pátý dojel po skvělém výkonu Milan Wolf, šestý byl Marek Syrovatský, sedmý Martin Volák. Bohužel finále nevyšlo Michalovi Kneysovi, který uzavřel finále A na osmém místě. Finále B vyhrál nestárnoucí Jarda Miler, velký pokrok udělal i Milan Křeček. Ve finále C nejlépe jezdil Pavel Švec, na záda mu dýchal Kuba Michalski s modelem Hobby!

Kategorie Pro Stock

Sedmnáct závodníků startovalo do druhé rychlejší stockové kategorie. A hned na začátku se vedení ujal největší favorit závodu Péťa Grof. Vzhledem k tomu, že jel Peťan i kategorii Modified, kde se ten den odehrávala velká bitva, rozhodl se po dvou vyhraných kvalifikacích z kategorie odstoupit a napájel do modelu silnější motor… Tím se otevřely dveře pro závodníka RC klubu Blansko Jardu Kopeckého, který porazil domácího Petra Sedláčka a třetího Marcela Dostála. Finále A doplnili ještě Kuba Cink, Rado Ďurana, Martin Ševčík, Karel Krejčík a Honza Hrdlička.

Finále se nakonec stalo poměrně jasnou záležitostí pro Jardu Kopeckého, který využil karambolů soupeřů za sebou, a vyhrál hned první dvě finále. Až ve třetí jízdě se v závěsu udržel Petr Sedláček, jež s Jardou svedl vyrovnaný souboj a třetí jízdu dokonce vyhrál. Marcel Dostál byl jedním z aktérů postartovních kolizí, takže byl nakonec rád, že si udržel třetí místo před týmovým kolegou Kubou Cinkem, oba měli stejný počet bodů. Páté místo si zajistil Martin Ševčík, a to hlavně díky skvěle zajeté první jízdě, kde dojet třetí. Šestý byl Kája Krejčík před Radou Ďuranou a Honzou Hrdličkou.

Kategorie Modified

Nejrychlejší kategorii jelo 13 závodníků a bitva to tedy byla pořádná. Plynulá rychlejší dráha dokonce donutila suveréna letošní zimní sezóny Petra Grofa ke změně motorizace. Jak již bylo napsáno, Petr měl v modelu nejdříve 13,5z motor, ale po dvou kvalifikacích, kdy nestačil na Petra Hanáka ani Michala Blahovského, přistoupil k této změně. A bylo to dobře, jelikož se závod hodně zdramatizoval a finále tak bylo velkou šou! Kvalifikaci ale ovládl Petr Hanák, druhý byl Petr Grof a třetí Michal Blahovský. Za touto trojicí byl znatelný odstup, čtvrtý do finále startoval skvěle jedoucí Víťa Hola před Jardou Kopeckým, finále A ještě doplnili Jakub Cink a domácí Petr Aman. Finále začalo špatně pro Petra Hanáka, který v první jízdě po 2 kolech musel odstoupit s ukroucenou poloosou. Do čela se tak dostal Michal Blahovský, který se ve vedení několikrát prostřídal po drobných karambolech s Petrem Grofem. Byl to ale právě trutnovský závodník, který proťal cílovou pásku jako první. Druhá jízda dlouho netrvala pro Petra Grofa, vedení celou jízdu držel Petr Hanák. Až v posledním kole, kdy Michal hodně tlačil, přišla osudová chyba. Model Petra se převrátil na budku a Michal měl tak cestu k vítězství volnou. Po průjezdu cílem dostal Honza Blahovský málem infarkt…:-D Třetí finále tak rozhodovalo už „jen“ o druhém místě, které nakonec získal vítězstvím Petr Grof, vítěz kvalifikace Petr Hanák skončil třetí. Jarda Kopecký ve finále předjel Víťu Holu, šestý závod dokončil Kuba Cink a finále A uzavřel Petr Aman. Ve finále B nejméně chyb udělal Míra Červ, který tak zvítězil před Zdenou Benešem.

Po skončení závodu ještě proběhlo slavnostní vyhlášení výsledků. Tradiční cenu „překvapení závodu“ tentokrát získal vítěz kategorie Modified Michal Blahovský, který předvedl opravdu špičkový výkon. Další závod se ve Rtyni pojede v sobotu 19. února. Všichni jste již nyní srdečně zváni, samozřejmě přineseme včas i předstartovní informace.

Prohlédněte si fotogalerii, kompletní výsledky závodu a video z vyhlášení na stránkách RCA Trutnov

Obrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galerii
DJI drony a nejen to
Kontakt

E-mail a další potřebné informace jsou uvedeny v rubrice Editorial

YT kanál Igor Vlahovič
Krátké zprávy

04.10.2019 - POZOR !!! Závod MJS Cup se s ohledem na počasí posunuje na neděli 6.10.2019 !!! Díky za pochopení.
- Marek Sova -

06.09.2019 - Pozor. Závod MJS Cup se přesouvá že soboty na neděli s ohledem na vývoj počasí.
- Igor Vlahovič -

18.05.2019 - 25.5.2019 proběhne po delší době prezentace RC modelů pro děti v obci Hvězdlice. Bližší info o přípravě modelů později. Snad bude přát počasí. A pak v neděli 26.5.2019 závod MR Cup v Brně a online report.

02.05.2019 - Do kalendáře závodů přidány termíny seriálu MJS Cup, který se jede v Brně Bosonohách