Masters.cz :: RC modely aut :: RC auta, RC technika, Novinky, Tuning :: Fotogalerie, Vlastní poznatky
www.euautodily.cz

Xmas Endurance 2009 - report

Hlavní foto

Na druhý svátek vánoční byl připraven nový vytrvalostní závod na koberci Xmas Endurance 2009. Osm týmů se postavilo na start netradičního tříhodinového závodu. Jelo se na velké dráze 20x30 metrů, takže kolo se jezdilo okolo 15 vteřin, okruh byl dlouhý cca. 130 metrů, vítězný tým s počtem 672 kol ujel vzdálenost 87 kilometrů.

Dráha se začala připravovat v předvečer závodu, kdy přijel i zástupce Teamu Airspeed Tom Knopp, aby se důkladně připravil na závod a nenechal nic náhodě. Před závodem byli Tom společně s Petrem Grofem velkými favority na celkové vítězství. Tým MK Svitavy ve složení Marcel Dostál a Jakub Cink měli také velké ambice. Vpředu chtěli být i Jirka Vyšín s Danem Nečesaným nebo domácí Zdenda Beneš s Michalem Blahovským.

Jelikož se jedná o dlouhý závod a ne o rozjížďku na pět minut a stále jsme slavili svátky klidu, trvaly přípravy o něco déle. Kolem desáté hodiny byla rozprava, kde se vysvětlila pravidla netradičního závodu, jež se z plánovaných dvou hodin přeměnil na tříhodinovku.

Kvalifikace tentokrát nebyla důležitá, jelikož postavení na startovním roštu v celkové délce závodu příliš nehrálo roli. Každý jezdec z dvoučlenných týmů odjel sedm minut. Nejrychlejší byl Petr Grof před Michalem Blahovským a Marcelem Dostálem. Tedy favorit tým Grof + Knopp odstartovali z prvního místa.

Samotný závod začal pět minut před dvanáctou hodinou a trval neskutečných 180 minut. První sérii baterek rozjeli většinou rychlejší jezdci týmů, takže hned od začátku se utrhla dvojice vpředu Petr Grof s Michalem Blahovským. Dále těsně bojovaly týmy Vyšín + Nečesaný a Dostál + Cink. Páté místo si od začátku drželi další trutnovští Jirka Těhník + Honza Blahovský. Trochu nevyrovnaný byl tým Martina a Petra Amanových – Petr jede velmi rychle, ale Martin se zatím spíš učí… První výměna baterek přišla okolo sedmnácté minuty. Nejdelší intervaly při výměně baterek měli většinou Petr Grof + Tom Knopp, kteří měnili po cca. 24 minutách. Sečteno a podtrženo, na konci měli o jednu výměnu méně (jedna výměna baterek = cca. 3 odjetá kola). Na výměnu baterek měl každý tým trochu jiný recept, ale v zásadě se oddělala celá karoserie, baterky byly klasicky přidělané páskou.

Po první hodině bylo startovní pole rozděleno do několika těsně bojujících skupinek, ale rozestupy na prvních čtyřech místech byly velmi těsné, týmy jezdili v rozmezí šesti kol! Teamu Airspeed (Grof + Knopp) se nevyhnuly technické problémy, po odlepení baterie dokonce přišli na chvíli o vedení, takže domácí Beneš + Blahovský byli na čele, těsně drzí kroužili Grof + Knopp a s odstupem asi 5 kol jezdili Dostál + Cink a Vyšín + Nečesaný.

Velká neznámá byla samotná dráha, protože se nevědělo, jak se bude koberec chovat po tolika odjetých kolech. Pořadatel ale udělal dostatečná opatření, takže dráha si po celou dobu závodu udržela nezměněný tvar. Navíc bezpečné vyznačení dráhy minimalizovalo množství poruch, přesto se jich několik objevilo a to hlavně vinou kolizí mezi modely. Ze závodu odstoupil jediný tým, který si vybral nováčkovskou daň – Pavel Koch s Mírou Jirušem nejspíš „upekli“ diferenciál a s ne dobře ovladatelným modelem po hodině a čtyřiceti minutách odstoupili. Martin a Petr Amanovi měli hned několik závad (uražený unašeč na pevné ose a vyklepaný šroub na řízení), ale vždy model opravili a dojeli až do cíle! Filip Trnka s Jardou Hermanem jeli jako jediní s modelem Tamiya a trochu se báli, že model takové zatížení nevydrží…, ale vydržel!

Po polovině závodu se na čele osamostatnili Grof + Knopp, protože druzí Beneš + Blahovský začali mít malé problémy. Auto se třikrát v zatáčce vypnulo a chvíli bezvládně stálo. Naštěstí se problém „sám“ vyřešil a tým pokračoval. Závod tedy dostal nový náboj, protože rozdíl mezi druhým a čtvrtým místem byl 2 kola. S blížícím se koncem ubývalo sil jak závodníkům, tak mechanikům i modelům. Některé týmy dokonce začaly měnit pneumatiky, což ve většině případů nemělo pozitivní účinek. Kola bez mazání bez problémů fungovala, jelikož se stále jelo a pneumatika byla stále ohřátá na provozní teplotu. Čtyřicet minut před koncem se na druhé místo dostali Vyšín + Nečesaný. Tým Beneš + Blahovský totiž měnili častěji baterie, a tak se po výměně propadli na třetí příčku s vědomím, že konkurenti budou měnit později. Posledních dvacet minut, to byl čas pro poslední výměny baterek a poslední výměnu pilotů. Tým Dostál + Cink již začal maličko ztrácet, ale Michal Blahovský dotáhl i díky nepovedené výměně gum tým Vyšín + Nečesaný. Navíc díky slabší baterii Dana Nečesaného se sedmnáct minut před koncem Zdenda Beneš protáhl na druhé místo. Mohutný finiš Jirky Vyšína pak již přišel pozdě. Rozdíl mezi druhým a třetím týmem tak po třech hodinách jízdy byl pouhých 10 vteřin!

Zvítězili Petr Grof a Tomáš Knopp z Teamu Airspeed, když si připsali i nejrychlejší kolo závodu 13.997 sekundy, průměrné kolo pak 16.078. S nájezdem 672 kol ujeli již zmiňovaných cca. 87 kilometrů, průměrnou rychlostí 29 km/h včetně zastávek v boxech.

Všichni byli zvědavi, co udělá tolik kol s modely. Po rychlé kontrole bylo jasné, že jak motory, tak regulace a ostatní mechanické prvky modelu vydrží při rozumném zacházení celý závod bez větších problémů.

První ročník je tedy úspěšně za námi. A vy se můžete zase za rok těšit na další šílený závod;-)

Díky všem, kteří pomáhali nasazovat a všem jezdcům za bezva fair play chování na dráze i mimo ni! Byl to i pro pořadatele příjemný odpočinek a zábava:-)

Obrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galeriiObrázek v galerii
DJI drony a nejen to
Kontakt

E-mail a další potřebné informace jsou uvedeny v rubrice Editorial

Reklama
YT kanál Igor Vlahovič
Krátké zprávy

01.11.2019 - Dovoluji si Vás pozvat na historicky první závod o putovní pohár Trialu Brno.Neděle 3 listopadu 9 00 Závod proběhne dle stávajících pravidel. Klasicky občerstvení jen vlastní, možnost uvařit kávu, čaj, grog. Nenechte si ujít jedinečnou možnost vyhrát Brněnský putovní pohár Trialu Brno. Bude potřeba píchat branky, tak přijďte trošku dříve.( kdo dřív přijde, ten dřív mele, čili dřív píchá.)
- Jiří Groch -


04.10.2019 - POZOR !!! Závod MJS Cup se s ohledem na počasí posunuje na neděli 6.10.2019 !!! Díky za pochopení.
- Marek Sova -


06.09.2019 - Pozor. Závod MJS Cup se přesouvá že soboty na neděli s ohledem na vývoj počasí.
- Igor Vlahovič -


18.05.2019 - 25.5.2019 proběhne po delší době prezentace RC modelů pro děti v obci Hvězdlice. Bližší info o přípravě modelů později. Snad bude přát počasí. A pak v neděli 26.5.2019 závod MR Cup v Brně a online report.
- Igor Vlahovič -


02.05.2019 - Do kalendáře závodů přidány termíny seriálu MJS Cup, který se jede v Brně Bosonohách
- Igor Vlahovič -


zobrazit starší > >
©   M A S T E R S . C Z   |   developed by: leonix s.r.o.

Reichard modelsport